KINAMA

KINAMA

Bolu Belediyesi’nden son zamanlarda haberler ve köşe yazarlarının kaleme aldığı yazılarla ilgili hakaret dolu bilgilendirme (!) mektupları ve noter onaylı tekzip metinleri gelmektedir. Gelen mektup ve tekzip metinlerinde hep aynı kişi...

Bolu Belediyesi’nden son zamanlarda haberler ve köşe yazarlarının kaleme aldığı yazılarla ilgili hakaret dolu bilgilendirme (!) mektupları ve noter onaylı tekzip metinleri gelmektedir. Gelen mektup ve tekzip metinlerinde hep aynı kişi Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk’ün imzası var. İmza tamam ama bizler bu yazılan mektup ve tekzip metinlerinin kimin kaleminden döküldüğünü tahmin edebilmekteyiz.

 

Köşe yazarlarının yazdığı yazılar tüm açıklığı ile halkın önündedir. Ancak, bilgilendirme(!) amacıyla belediyeden gönderilen mektuplar ise şahsa yöneliktir. Bu mektupların bilgilendirmeden uzak, hakaret ve küçültücü ifadelerle dolu olması ise üzüntü vericidir. Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk’ün imzasını taşıyan bu mektuplar onur kırıcıdır, yakışıksızdır ve kabul edilemezdir.

 

Demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından birisi “basın ve ifade özgürlüğüdür”. Basın ve ifade özgürlüğünün sınırları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarında belirlenmiştir. Buna göre, “şiddet”, “silahlı mücadele”, “ayaklanmaya teşvik”, “kin ve nefret söylemi içermemesi” koşuluyla her türlü düşünce açıklaması Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesince koruma altına alınmıştır.

 

Yazılan yazıların hiçbirinde bu söylemler yoktur. Sadece ve sadece eleştiri vardır. Bu kentte yaşayan gazeteciler, yaşanan sorunları tabi ki eleştirme hakkına sahiptir. Ancak, eleştirinin “yalan”, “fitne”, “iftiracılık” ve “cahillik” olarak görülmesi ise kurumun ve kişinin tahammülsüzlüğünü, işi bilgilendirme olan bazı belediye organlarının propaganda ve karalamayı amaçladığını göstermektedir.

 

Hem noter tasdikli tekzip metinleri, hem de mektuplarda ki ifadeler çirkin ve onur kırıcıdır. Tekrar dile getiriyoruz, bu mektuplarda İsmail Yamantürk imzası bulunmasına rağmen bu yazıların hangi kalemden çıktığını tahmin edebiliyoruz. Ancak, imzası bulunan İsmail Yamantürk’ü bu onur kırıcı yazılar nedeniyle Bolu Köroğlu Gazeteciler Derneği olarak kınıyoruz.

 

Haliyle bir belediye başkan yardımcısının yazarlarımızın kaleme aldığı yazılardaki, eleştiri cümlelerini ve bu cümlelerin içerdiği teşbih ve hicivleri algılayabilmesini beklememiz haksızlık olur. Farklı alanlarda eğitim görmüş bu insanlardan üst düzey bir edebiyat birikimi beklememekteyiz. Lakin o kurumlara gelmiş insanlar bu tür yazıları algılayabilme adına dışardan yardım alabilirler. Üniversitemizin Fen ve Edebiyat Fakültesinden destek isteyebilirler. Fakat söz konusu makam sahibi bunların hiçbirini yapmayıp, kendi birikimiyle cümle kurup, yazarlarımıza cevap vermeye kalkışması tarafımızdan hadsizlik olarak değerlendirilmektedir. Bolu Belediyesini, basın ve kamuoyu nezdinde küçük düşüren bu seviyesiz mektuplar tarafımızca endişeyle karşılanmaktadır.

 

Bundan sonra ele alınacak tekzip ve mektuplarda, kurumlara, devlet adamlığına ve onun güzelliğine yakışır resmi bir ifade takınılmasını diliyoruz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla.

 

Köroğlu Gazeteciler Derneği

Yönetim Kurulu adına 2. Başkan

İmdat Aslan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.