Kızılay bağışlarınızı bekliyor

Kızılay bağışlarınızı bekliyor

Geçtiğimiz yıllarda Pakistan’da gerçekleşen sel felaketinin ardından büyük bir yardım kampanyası ile adını duyuran Kızılay Bolu Şubesi, şimdi de Somali’ye yardım için kolları sıvadı. Kızılay Bolu...

Geçtiğimiz yıllarda Pakistan’da gerçekleşen sel felaketinin ardından büyük bir yardım kampanyası ile adını duyuran Kızılay Bolu Şubesi, şimdi de Somali’ye yardım için kolları sıvadı. Kızılay Bolu Şube Başkanı Hüseyin İka yardım kampanyası hakkında bilgi verdi.

 

Somali halkına yardım kampanyaları devam ediyor. Bu kapsamda Türk Kızılay’ı tarafından da yardım kampanyası başlatıldı. Kızılay Bolu Şubesi de bağışta bulunmak isteyen vatandaşlara kapılarını açtı. Kızılay hem ayni hem nakdi bağışları kabul ediyor.

 

“Ayni ve nakdi bağışları kabul ediyoruz”

Konuyla ilgili bilgiler veren Kızılay Bolu Şube Başkanı Hüseyin İka, “Bildiğiniz üzere Afrika kıtasında Somali ülkesinde şuan ciddi bir kuraklık yaşanmakta. Anneler bebeklerini bırakarak yollarına devam etmek zorunda kalıyorlar. Çok ciddi acılar yaşanmakta. Böyle bir acıya sessiz kalabilmemiz mümkün değil. İlimizde olduğu gibi bütün ülke genelinde benzer yardım çalışmaları başlatılmış durumda. Biz Türk Kızılay’ı olarak şuanda iki kargo uçağı dolusu yaklaşık 40 tonluk yardım malzemesini Somali bölgesine ulaştırmış durumdayız. Bu hafta sonunda yine kargo uçağıyla yaklaşık 50 tonluk yardım malzemesi yine bölgeye ulaştırılacak. Hafta başında da deniz yoluyla Diyanet İşleri Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve TİKA’nın da malzemelerinin bulunduğu 3 bin tonluk bir yardım paketi Somali bölgesine gönderilecek. Bunların içinde Türk Kızılay’ı olarak öncelikle çadır ve gıda yardımı yapıyoruz. Bizler uzun zamandan beri Somali’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmamak için bağış kampanyası başlatmıştık. Nakdi ve ayni bağış kabul edebiliyoruz. Nakdi yardımda bulunacak bağış severler öncelikle Türk Kızılay’ı Bolu Şubesine bir makbuz karşılığında bağış yapabilecekler. Bunun dışında bütün banka şubelerinden herhangi bir hesap numarası bildirmeksizin Kızılay hesabına denildiğinde bağış kabul edilebilmekte. Yine bütün GSM operatörlerinden 2868 numarasına boş mesaj atılarak 5 TL’lik bağışta bulunabiliyorlar. Ayrıca telefonlarından 168 numaralı hattı arayarak bağış kampanyasına yardımda bulunabilecekler. Türk Kızılay’ının www.kizilay.org.tr adresinden de kredi kartı ile bağış alınabiliyor. Ayni bağışlar konusunda da oraya gönderirken yada biz burada saklarken bozulmayacak gıdaları kabul ediyoruz. Bunların içinde sayabileceklerimiz un, şeker, sıvı yağ, makarna, mercimek, gibi ürünler mevcut. Bunlarında son kullanım tarihlerinin son 6 aydan önce olanlarını kabul etmiyoruz” dedi.

 

“Bolu halkı duyarlı”

Bolu’da bağışlara büyük ilgi olduğunu söyleyen İka şöyle devam etti; “Şubemize yoğun olarak gelip bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımız var. Bu bağışları alıyoruz. Ayni bağışları da afet depomuzda toplayıp sevki yatı yapılacak olduğu dönemlerde Ankara’ya genel merkezimize gönderiyoruz.”

 

“Vatandaşlarımızdan destek istiyoruz”

Geçtiğimiz yıllarda Pakistan’da yaşanan sel felaketi sonrasında yine Kızılay olarak bağış kampanyasında bulunduklarını söyleyen İka, yeni bağışlar için Bolu halkından destek istedi. İka şöyle devam etti; “Yaklaşık 7 sanayi tesisimize giderek bu taleplerimizi dile getirdik. Bizi kırmadılar. Toplam 5 tır dolusu yardım malzemesi topladık. Bu kadar yoğun yardımın gönderildiği başka bir il Kızılay Şubesi olmamıştı. Biz Bolu halkı olarak bu tip yardımlara son derece duyarlı bir halkız. Somali’de yaşanan kuraklık sonrasındaki yapılacak yardımlara halkımızın duyarsız kalmayacağını düşünüyorum. İyi bir yardım toplanacağından eminiz. Vatandaşlarımızdan destek istiyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığının da Somali’de bir hastane kurma çalışmaları başladı. Bizlerden de uzman ve pratisyen hekim talebinde bulunuldu. Gönüllülük arz eden çalışma olacak. Arzu eden arkadaşlarımızı da bu hastanede görevlendireceğiz” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.