N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

KONGREYE, TATİLE YOK, EĞİTİME VAR!

Koronavirüs salgını ile ilgili son günlerde en çok gündemde olan konu tedbirlerin esnetileceği söylentisi. Son birkaç kabine toplantısı sonrası kamuoyunun beklediği esneme kararları ne yazık ki açıklanmıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda ise ileriye dönük umutlar veriliyor. Bunlardan bazılarını son yapılan kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir bir sıraladı. Esneme kararları için Mart ayını işaret eden Erdoğan ayrıca vefat sayılarını dikkate aldığını ve vefat sayılarındaki düşüşün kendisini ümitlendirdiğini bildirdi. Öte yandan ağır hasta sayısının aylar sonra 2 bin altına düşmesi ve kademeli olarak düşmeye devam etmesi ise umut verici bir diğer konu.

Tüm bunlar ışığında 2020 yılı Mart ayı ortasında kapatılan yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler de artık yüz yüze eğitim konusunda bir karar alınmasını bekliyor. Öğrencilerin zaman zaman sosyal medyada dile getirdiği konuyu Yükseköğretim Kurulu, Sağlık Bakanlığına gönderdiği ‘acil görüş’ bildirilmesini istediği yazısında ifade etti. Bahar döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilip geçilmeyeceği konusu henüz açıklığa kavuşmamışken Bilim Kurulu geçtiğimiz gün toplandı. Bilim Kurulu sonrası yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yükseköğretimde yüz yüze eğitime geçişin riskler dikkate alınarak yapılması gerektiğini vurguladı. Bakan Koca, açıklamasında kitlesel hareketlerin salgının üzerinde olumsuz bir etkiye neden olacağını belirtirken birçok öğrenci ise bu konuya tepki gösterdi.

Öyle ki, bugünlerde AK Parti tarafından gerçekleştirilen İl Kongrelerinde salonların tıklım tıklım doldurulması; üstelik Sayın Cumhurbaşkanının bununla övünmesi Sağlık Bakanının bahsettiği o ‘kitlesel harekete’ girmediğini mi göstermektedir? Bakan Fahrettin Koca, kapalı alanlarda kalabalıklar oluşmasını tehdit olarak görürken aceba Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir uyarıda bulunmuş mudur? Kongrelerde yüzlerce insanın aynı salon içinde bir araya gelmesine ses çıkarmayan birtakım çevrelerin ‘üniversiteler açılmalı’ dediğimizde yüzsüzce, adice ‘virüsü yayacaksınız’ diye karşılık vermesine sabrımız kalmamıştır!

Hafta sonları ve/veya hafta içi tatil yerlerinde, kayak merkezlerinde insanların tedbirlere uymadan eğlenmesine bir tane genelgecik yayınlayarak cevap veren yetkililerin üniversitelerin açılması adına hiçbir ses çıkarmaması, ‘açılırsa her tedbir alınır’ diyememesi de eğitimin aslında ülkemizdeki önemine dikkat çekmektedir. Önce sağlık mı, eğitim mi? diye düşünecek olursak, elbette önce sağlıktır. Ancak sağlığı koruyacağız diye yaygara koparanların kamuoyunun gözleri önünde yapılan organizasyonlara, oluşan kalabalıklara ve diğer vurdumduymaz uygulamalara kör kalması bardağı taşırmaktadır.

Tedbirlerden muaf kalabilmek adına kayak merkezlerini, tatil mekanlarını, yol üzerindeki tesisleri dolduranlara karşı alınamayan önlemlerin sokaktaki vatandaşa karşı uygulanma çabası takdir edilesi bir durum. Üniversitelerin bahar döneminde yüz yüze eğitime geçmesinin salgın için risk olacağını söyleyenleri belirttiğim durumlara karşı sağlam, keskin ve herkese eşit kararlar almaya davet ediyorum. Yaz turizmi için, kış turizmi tedbirlerin hiçe sayılmasına müsaade edenlerin eğitim için, geleceğimiz için alınacak kararı desteklemesini bekliyorum. Aksi halde zaten bunun ceremesini 5-10 yıl içerisinde hep birlikte göreceğiz. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar