Antalya Altın Portakal'da 'Kanun Hükmü' Tartışması: Sanat ve Sansür Arasındaki Mücadele

Antalya Altın Portakal'da 'Kanun Hükmü' Tartışması: Sanat ve Sansür Arasındaki Mücadele

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde tartışma yaratan "Kanun Hükmü" belgeselinin programdan çıkarılmasının ardından,

gelen tepkiler sonucunda tekrar seçkiye dahil edilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın festivalden çekilme kararını beraberinde getirdi. Belgeselin, ihraç edilen iki kamu çalışanının yaşadığı zorlukları anlatması, sosyal medya ve sanat camiasında büyük yankı uyandırdı.

Sanat Camiasından Kültür Bakanlığı'na Tepki: Sansür Tartışmaları Nasıl Başladı?

Kültür Bakanlığı, belgeselin "FETÖ terör örgütü propagandası" olduğu yönündeki iddiasıyla tepki gösterirken, film sektörünün önemli isimleri bu iddiaları reddetti. Yönetmen Fırat Yücel, Anayasa Mahkemesi'nin belgeselin çekimini engelleme kararını ifade özgürlüğüne aykırı bulduğuna işaret ederken, yönetmen Ezel Akay belgeselde böyle bir propaganda olmadığını vurguladı.

232262.jpg

Deva Partisi ve Yeşil Sol Parti'nin milletvekilleri, bu durumu sansüre karşı bir direniş olarak nitelendirirken, sanat camiasından birçok isim, belgeselin festival programına tekrar alınmasında sanatçıların ve jürinin direncinin büyük rol oynadığını belirtti.

Film Eleştirmenleri ve Sanatçıların Görüşleri: 'Kanun Hükmü' Hakkındaki İddialar ve Gerçekler

Bu gelişmeler, sansür ve ifade özgürlüğü konusundaki hassasiyetin, sanatçıların ve toplumun bir bölümünün birleşik duruşuyla nasıl aşılabileceğini gösteren bir örneğe dönüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.