Parkinson'la Mücadelede Bir Rehber: Babam, Ben ve Parkinson

Parkinson'la Mücadelede Bir Rehber: Babam, Ben ve Parkinson

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Parkinson hastalığıyla mücadele eden Cemal Bekar, kendi deneyimlerini aktardığı “Babam, Ben ve Parkinson” kitabıyla binlerce hastaya umut veriyor.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde uzun yıllardır Parkinson hastalığıyla mücadele eden 62 yaşındaki Cemal Bekar, kendi yaşadığı deneyimleri ve bu zorlu süreçte edindiği bilgileri içeren "Babam, Ben ve Parkinson" adlı kitabıyla dikkat çekiyor. Parkinson hastalığına yönelik farkındalığı artırmayı hedefleyen Bekar, kendi yaşam hikayesini ve hastalıkla mücadelesini bu kitap aracılığıyla paylaşıyor.

Hastalığın sinsi ilerleyişi ve kişinin yaşam kalitesini nasıl etkilediğini anlatan Bekar, aynı zamanda Parkinson hastalığının genetik yatkınlığı üzerine de araştırmalar yaparak bu alanda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Aynı hastalığı babasının da yaşadığını belirten Bekar, genetik yatkınlığın yanı sıra yaşam tarzı faktörlerinin hastalığın seyrini etkileyebileceğini vurguluyor.

Kitabında hastalığın belirtileri, teşhis süreci ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra Bekar'ın deneyimlediği egzersiz, sanat ve sosyal etkinliklerin hastalığın seyrini nasıl olumlu etkileyebileceğine dair bilgiler de bulunuyor. Bekar, "Parkinson tembel bir hastalık değil" mottosuyla hareket ettiği kitabında, yaşadığı deneyimleri ve bu süreçte elde ettiği öğretileri aktararak okuyuculara rehberlik ediyor.

Bekar, kitabında şunları ifade ediyor: "Bir buçuk yıldan beridir süren bir şikayetim vardı; sol kolum sallanmıyor ve hafif ağrıyordu. Sanırım sıra bana gelmişti. On dakikalık basit bir nörolojik fizik muayene sonrası doktorum; ‘Parkinson başlamış’ dedi. Okuyacağınız tüm satırlar, o günden bugüne kadarki yolculuğumda, birebir tarafımdan tecrübe edilmiş, yaşanmış, dersler alınmış ve en nihayetinde Parkinson'a nasıl direnildiğinin mücadelesi olmuştur."

Cemal Bekar'ın "Babam, Ben ve Parkinson" adlı kitabı, Parkinson hastalığıyla mücadele edenler için bir rehber niteliği taşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.