Kurunun yanında yaşta yanmasın

Kurunun yanında yaşta yanmasın

Partisi tarafından düzenlenen Genel İstişare toplantısına katılmak için Koru Otel’e gelen HAS Parti Genel başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Türkiye'de TSK'nın bütünüyle siyasetin dışına çıkması...

Partisi tarafından düzenlenen Genel İstişare toplantısına katılmak için Koru Otel’e gelen HAS Parti Genel başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Türkiye'de TSK'nın bütünüyle siyasetin dışına çıkması gerektiğini söyleyerek ;”Darbe planlarına karışanlar tespit edilmişse ve suçları varsa cezalandırılması gerekir. TSK'nın kurumsal yapısının da zedelenmemesi gerekir. Çünkü TSK nihayetinde bu ülkenin bütünün ordusudur. Hepimizin ordusudur” dedi.

HAS Parti Genel İstişare Kurulu (GİK) toplantısı, Koru Otel'de gerçekleştirildi. Halkın Sesi Partisi Genel başkanı Numan Kurtulmuş, toplantı arasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, terörün seçim öncesinde eylemlerini tırmandırıp tırmandırmayacağı yönündeki soruları yanıtladı. "Bir seçimin gerçekten en temel özelliği demokratik ve özgür bir seçim olmasıdır” diyen Kurtulmuş;” Terör ortamı, seçimlerin özgür şekilde yapılmasına gölge düşürür. Geçtiğimiz referandum oylaması sırasında da maalesef bazı illerde benzer şeyler yaşandı. O bölgedeki seçim tam demokrasi kuralları içerisinde yapılması sağlanmalı. Bunun en başında gelen hususu da seçim güvenliğidir. Seçim güvenliği sadece sandıkların emniyete alınmış olması değildir. Bu anlamda seçim ortamının, propaganda ortamının hiçbir baskıya maruz kalmaksızın sürdürülebileceği hür ve özgür seçimlerin gerçekleştirilmesidir. Burada devlete, güvenlik güçlerine çok büyük görev düşüyor. Bu seçimler belli çevreler tarafından provoke edilmek istenebilir. Bunların önlenebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve vatandaşların seçim kampanyası süreçlerine korkusuz katılmasını sağlanması zorunludur." Dedi.

TSK siyasetin içine çekilmemeli

Kurtulmuş, askerlerin hedef tahtası yapılmasını, "Bunlar hoş şeyler değil. Yanlış yapan cezalandırılmalı." ifadeleriyle yorumladı. Kurtulmuş, "Türkiye'de, Türk Silahlı Kuvvetlerin bu tür siyasi tartışmaların içine olmaması lazım. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeri bellidir. TSK sadece vatan savunması yapan, bu ülkenin vatanın savunmasını gerçekleştiren, gerçekleştirmek durumunda olan bir kurumdur. Milletin emrinde olan bir kurumdur. Böyle baktığınız zaman TSK siyasetin içerisinde olamaz. TSK iç düşman algısı üzerinden de hareket edemez. Ya da TSK'nın bazı mensuplarının, darbeyle, olağanüstü halle ilgili, çalışmalar içerisinde olması da kabul edilemez. Bunu yaparken, yapılması gereken şudur. TSK'nın bünyesi içerisinde hiç kimsenin siyasete katılmasının mümkün olmadığı, hiç kimsenin aklının ucundan dahi darbe yapmayı geçiremediği bir hukuk yapısının kurulması ve TSK'nın bu anlamda, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandığı bir yapının gerçekleşmesi. Ayrıca, asker, sivil yargı çift başlılığının ortadan kaldırılması, biz bütün bu teklifleri gündeme getirdik. TSK'nın kurumsal yapısı, özellikle son üç Genel Kurmay başkanı zamanındaki tavırlarına baktığınız zaman Türkiye'de bir darbe yapılmasına müsaade etmemiştir. Zaten öyle bir müsaade olsaydı, darbecilere karşı bir hoşgörü olsaydı, zaten bu darbeler, balyozlardır, yakamozlardır, ay ışıkları bunlar herhalde gerçekleşirdi. Türkiye'de TSK'nın bütünüyle siyasetin dışına çıkması, ama bu darbe tartışmaları üzerinden de TSK'nın yıpratmadan, kimler yanlışın içerisindeyse, yanlışın içerisinde olanların bilinip bulunup ortaya çıkarılması, suçları varsa, bu suçlar tespit edilmişse cezalandırılması ama TSK'nın kurumsal yapısının da zedelenmemesi gerekir. Çünkü TSK nihayetinde bu ülkenin bütünün ordusudur. Hepimizin ordusudur. Hepimiz istiyoruz ki bu kurum var olsun güçlü olsun, ülke savunmasını yapsın ama asla siyasete karışmasın asla Türkiye'nin iç politikasıyla ilgili görüşleri belirtmesin." Şeklinde konuştu.

 "Hiç kimse balyoz'un avukatı olmasın"

Kurtulmuş, siyasi parti liderlerinin üsluplarını da eleştirerek, "Maalesef Türkiye'de 8 senedir, özellikli iktidar ve ana muhalefet partisi arasında bir horoz dövüşü, bir Karagöz Hacivat oyunu devam ediyor. Her konuda kamplaşıyorlar, kutuplaştırıyorlar, bilerek gerginleştiriyorlar. Bu gerginlik üzerinden oy almak istiyorlar." İfadelerini kullandı. Toplumun bölünmeye çalışıldığını iddia eden Kurtulmuş, şunları kaydetti: "Yapmak istedikleri, sağcılar o tarafa, solcular bu tarafa, bilmem muhafazakârlar o tarafa, liberaller o tarafa gibi toplumun bütün gerekçelerini bölmeye çalışıyorlar. Ucube heykel tartışması 15 gün Türkiye siyasetinin gündemini işgal ediyor. Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar sözü Türkiye gündemini uzun süre meşgul ediyor." diye konuştu. HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, son olarak Balyoz tartışmalarında hiç kimsenin avukat ya da savcı rolüne soyunmaması, siyasetin Balyoz ve Ergenekon meselesinin dışına çıkması gerektiğinin altını çizdi.

Seçim stratejisi belirleniyor

 

Kurtulmuş, GİK toplantısında seçim stratejilerini belirlediklerini belirterek,"Bir araya geldik daha evvel komisyonlar şeklinde yapılmış olan çalışmaların nihaiyi şeklini vermek üzere bir araya geldik. Burada, hem seçim stratejilerini, hem ekonomi programımızı, hem aday tespit kriterlerimizi ve daha önceki komisyonların yaptığı çalışmaları müzakere ederek, arkadaşlarımızın yeni fikirleri varsa bunları da ortaya koyarak, sonlandıracağız. İki günlük bu yoğun programı, belki gece sabahlara kadar sürecek tartışmalar ve konuşmalarla Halkın Sesi Partisi seçime dönük bütün hazırlıklarını da tamamlamış olacaktır. Ondan sonra bütün Türkiye sathında bu kampanyayı yürüteceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.