Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

KUTUPLAŞTIRILACAK DAHA KİM KALDI?

30.08.2022 Tarihinde Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın çağrısıyla Ankara’ya Türkiye’nin her yerinden gelen özel sektörde çalışan öğretmenlere polisin yaptığı müdahaleyi endişeli ve üzüntülü gözlerle seyrettik, okuduk hepimiz.

Neydi peki bu öğretmenlere sendika tarafından yapılan çağrının amacı? Özel sektörde çalışan öğretmenlerin çoğu asgari ücretin altında haftada 60 saati aşan sürelerle çalıştırılıyor. Sokakta bunu hangi insana söylesek buna tepki gösterir, bunun yanlış olduğunu ifade eder değil mi? İşte buydu o toplanmanın amacı, buna “DUR” diyebilmekti, işte bu kadar masumdu. Seslerini duyurmak için Bakanlığa yürümek isteyen öğretmenlere polis, orantısız güç uyguladı, ne olduğunu anlamaya çalışan öğretmenleri yaka paça gözaltına aldılar bu ülkede. Neden peki? Çünkü artık terazinin dengesi şaştı. Emir kulu olan insanlar o verilen emirlerin altında ezildi. Siyasilerin kullandığı nefret söylemleri, ellerinde bulundurdukları gücü orantısız kullanışları devletin her bir yerine işledi artık. Ülkede yaratılan bu kin ve nefret havasını insanlar içine öyle bir çekti ki artık ülkede sevgiye, şefkate, saygıya dair tek bir şey kalmadı.

Geleceğimizi, çocuklarımızı emanet ettiğimiz, en kutsal mesleklerden biri olan öğretmenlere, sırf insanca yaşamak için gerekli olan, hakları olan ücreti istedikleri için biber gazıyla müdahale edildiğini izledik biz. Yaka paça öğretmenlerimizin, avukatlarımızın gözaltına sorgusuz, sualsiz alındığını gördü bu gözler. O polisin de eşi, dostu, kardeşi öğretmen belki. Ama suçu onda mı aramak lazım yoksa bizi bu hallere getirenlerde mi? Günah keçisi bulmak kolay. Asıl önemli olan sorunun kökenine inmekte. Evet duyduğumuz onca nefret, kin söyleminden sonra biz birbirimizi sevmiyoruz artık. Toplulukların anayasal haklarını kullanmalarına izin vermiyor, hemen bir baskı ortamı oluşturup, ayırıyor, ayrıştırıyor, kutuplaştırıyoruz.

Hak mı sizce? Yasalara uygun olarak hakkını arayan insanlara, topluluklara, sadece insanca yaşamak istediğini söyleyen, emeğinin karşılığını almaya çalışan öğretmenlere yapılan bu orantısız müdahale hak mı?

Lafa gelince en kutsal meslek saydığımız öğretmenlerimize ne hak ettikleri ücreti ne hak ettikleri değeri verdik biz.

Uzun lafın kısası BİZDEN NE KÖY OLUR NE DE KASABA!

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar