Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

MADALYONUN GERÇEK YÜZÜ…

Ülkenin gündemi pek tabi deprem. İkinci gündem ise seçim…

Resmi kayıtlara göre 50.000 den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş, evlerinden yurtlarından olmuş, çaresizliği tüm hücrelerimizde hissettiğimiz günlerden geçiyoruz.

Ayrıca Türkiye demokrasi, özgürlükler ve hukuk başta olmak üzere her bir alanda büyük bir gerileme yaşamışken ve yaşarken elbette ki önümüzdeki seçimlerde hayati öneme sahip.

Ancak bunların dışında bir de madalyonun gerçek yüzü var. Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde vatandaşımız geçim sıkıntısı çekerek hayatta kalmaya çalışıyor. Cebimizi yakan şeylerin başında ise gıda fiyatları geliyor. Daha iki gün önce Ramazan ayının sembolü pidenin gramajı %10 düştü, fiyatı ise %66 arttı. Artık Ramazan pidesinin fiyatı 10 TL! Pideyle kalsa iyi dediğinizi duyar gibiyim. Hele hurma konusuna girme dediğinize neredeyse eminim!

2021 ve 2022 yıllarında Ramazan, Nisan ayına denk gelmiş ve 2021 yılının Nisan ayında TÜİK’in gıda sepeti değeri 673,24 TL’ymiş. Nisan 2022 yılında ise 1284,40 TL. Bu yıl Mart ayında Ramazan başlarken endeksin tahmini değeri ise 1.860 TL!

Yani iki yıl önceki iftar sofrasının maliyeti en iyimser tahminle 3 katına çıkmış vaziyette.

Ee iki yılda durum, vaziyet bu oldu da önümüzdeki dönem işler yoluna girer, tünelin ucundaki ışık görünür mü dersek orada da pek umut yok gibi. Yılın ilk iki ayında gıda enflasyonu yüzde 15-20’lere kadar gelmiş yani masaya koyduğumuz her şeyin çeyreğe yakını bizim midemize girmek yerine enflasyona kurban gitmiş.

Masamızdan sürekli bir şeyler eksiliyor. Bugün iki aldığımız yarın bir oluyor, günden güne de eksilmeye, yok olmaya devam ediyor.

İşte bu da her geçen gün fakiri daha fakir olan, orta direği artık kalmamış, zengininin ise her geçen gün cebini daha çok doldurduğu memleketimin madalyonunun gerçek yüzü!

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar