Esra Ezmeci, "Dolandırmak ve aldatılmak aynı şeydir" dedi

Esra Ezmeci, "Dolandırmak ve aldatılmak aynı şeydir" dedi

Klinik Psikolog ve Yazar Esra Ezmeci, şahsi Instagram hesabından yeni bir video paylaştı. Aldatılmanın ve dolandırılmanın aynı şey olduğunu düşündüğünü belirten ünlü psikolog açıklamada, "Bağlılık duygusu da güven duygusuyla oluşur" ifadelerini kullandı.

Esra Ezmeci, yaklaşık 6 milyon takipçisinin bulunduğu Instagram hesabında, bu sefer "Aldatılmakla dolandırılmak aynı şeydir" dedi. Paylaştığı videoya bir gün içerisinde 70 bini aşkın beğeni gelirken, gönderi yorum yağmuruna tutuldu. Ezmeci gönderisinde şu ifadeleri kullandı: "Bir ilişkide karşı tarafı sevebilmek için ona bağlılık hissetmemiz gerekir. Bağlılık duygusu da güven duygusuyla oluşur. Güvenmediğiniz birini sevdiğinizi söylüyorsanız orada bazı kişilik ya da geçmişe ait bazı problemler vardır. Bu ilişkiler mutlaka bir şekilde problemlidir ve mutsuzluk getirir.
Güven duygusunun ilişkide oluşmasını sağlayan en önemli davranış sözler ve duyguların tutarlı olmasıdır, yani sözlerin ve davranışların aynı duyguyu hissettirmesidir. Tabi ki bu süreçte karşınızdaki kişiyi belirsizliğe, kuşkuya düşürmemekte çok önemlidir. Hiç bir şekilde sevgisini göstermeyen , bir ortaya çıkıp , bir kaybolan birinin “seni çok seviyorum “ demesinin bir anlamı olamayacaktır.. Ayrıca ilişki içinde öfkelendiği zaman ortalığı yıkan döken, çok kötü sözlerle, negatif davranışlarda bulunan, hiç sevmemiş ve önemsememiş gibi davranan birinede karşısındaki kişi güven duymayacaktır.
Güven vermek ve güven duymak çok önemlidir. Güven verici davranışlar insanın kişiliğine ait , olması gereken tutarlı davranışlardır. Güvenilir olduğunuz için taktir, övgü ve ödül beklemeniz gereksiz bir beklenti olur. Çünkü güzel ve gerçek bir ilişki istiyorsanız zaten güvenilir olmak zorundasınızdır. Güven yoksa ortada ilişki de , sevgi de zaten yoktur. İlişkilerde sadakat, güven, değerli olmak, vazgeçilmezlik, sınır çizmek ve bedeller için mutlaka kitaplarımı okuyun. İstikrarlı ve güvenilir olmanın kıymetini bildiğiniz mutlu bir akşam olsun"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.