Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir?

Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanlığı görevine atandı. Peki, Hafize Gaye Erkan kimdir?

1982 yılında doğan Hafize Gaye Erkan, Türk ekonomist ve mühendisdir. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitimine devam etti ve finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlık şirketlerinde ve bir bankada üst düzey yöneticilik pozisyonlarında bulundu. Genç ekonomistler arasında dikkat çeken isimlerden biri olarak kabul edildi.

Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu ve 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne giriş yaptı. Birincilikle mezun oldu ve ardından Princeton Üniversitesi'ne kabul edilerek yurtdışında eğitimine devam etti. Princeton'da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlamış ve "en genç finans profesörü" unvanını kazanmıştır. Ayrıca Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine eğitim programlarını tamamlamıştır.

Princeton'daki eğitimini tamamladıktan sonra 2005 yılında Goldman Sachs'ta çalışmaya başlamıştır. Yaklaşık 9 yıl boyunca bu şirkette görev almış ve daha sonra First Republic Bank adlı devlet idaresine geçmiş bir bankada yönetici olarak çalışmıştır. Burada başarılı bir kariyer yapmış ve bankanın fonlarının büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu başarıları sayesinde bankanın üst düzey yöneticilerinden biri olmuştur.

Erkan ayrıca Tiffany & Co. adlı ABD merkezli bir mücevher şirketinde iki yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yapmış ve şu anda küresel finans danışmanlık şirketi Marsh McLennan'da yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.