Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

MAHSA AMİNİ ATEŞİ!

Mahsa AMİNİ... Adı gibi kendi de çok güzel bir kadındı. İran'da ahlak polisinden gördüğü işkence sonucunda 22 yaşında hayatını kaybetti. Bu skandalın arkasından ise kadın erkek herkesin yaktığı Mahsa AMİNİ ateşi İran ve dünyayı sarmayı başladı.

İran'da yaz aylarından bu yana kadınlar başörtüsü yasağına karşı gelmek için eylemlerle bulunuyordu. 1979 da İran'da İslam devrimi sonrası yürürlüğe giren Şeriat kanunlarına göre tüm kadınların kamusal alanda başörtü takması ve uzun, bol kıyafetler giymesi zorunlu hale getirildi ve bu kanuna uymayanlara para ve hapis cezası verilmeye başlandı. Kadınlar ise artık bu kanuna tepkilerini göstermek için protestolara başladı ve kadınlara bu yolda çokca erkek de destek verdi.

Tüm bunlar yaşanırken 13.09.2022 tarihinde Mahsa AMİNİ, Tahran'daki metro istasyonunda kadınların saçlarını ve kollarını tamamen örtmesi gereken ahlak kuralına uymadığı gerekçesi ile gözaltına alındı ve gözaltında gördüğü işkence sebebiyle de hayatını kaybetti. Mahsa AMİNİ'nin ölümünün yaktığı ateş ise sönmeyecek bir şekilde tüm İran ve dünyayı sarmaya başladı. Kadınlar Mahsa başta olmak üzere haklarını savunmak, varoluşlarını göstermek, özgürlüklere sahip olmak için sokaklara döküldü. Tüm dünyada kadınlar bu protestolara destek vermek için saçlarını kesmeye başladı.

Bir kadın daha erkek şiddetine maruz kaşara canice hayattan koparıldı. Sırf özgür olmak istediğini söyleyen bir sürü kadının bu protestolar sırasında öldürüldüğü gibi.

Siz bu yanan ateş sönecek sananlar varsa söyleyeyim bu ateş sönmeyecek. Birimiz ölse de bin olarak geri diriliriz biz.

Şiddete her türlüsüne maruz kalan, ırkı, dili, cinsiyeti, dini, siyasi görüşü farketmezsizin her bir canlının yanındayız, sonuna kadar da yanında olmaya devam edeceğiz.

Ben Masha AMİNİ'YİM. Biz Masha AMİNİ' YİZ.

Önceki ve Sonraki Yazılar