NEVRUZ BAYRAMI

Önce Tıp Bayramı, sonra Çanakkale Zaferimizin 108. Yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Ne de çok ihtiyacımız varmış bu günlere. Büyük deprem felaketi ve sel afetlerinin peş peşe yaşandığı ülkemizde toplumsal karamsarlığın dağılmasında böyle günlerin birleştirici özelliğini doya, doya yaşamamız gerektiğini ancak başımıza gelince anlıyormuşuz. Önce milletimizin Çanakkale zaferini sonra da bütün sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramlarını tekrar kutluyorum.

Bugün 21 Mart bütün Türklerin Nevruz Bayramıdır. Bugün Nevruz Bayramı başta esir Türk toplulukları olmak üzere müstakil Türk toplulukları NEVRUZ BAYRAMLARINI kutlamaktadırlar. Balkanlardan Kafkasya’ya, Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Hazar’dan Orta Asya’ya ve Uygur Ülkesine kadar Çin içlerine uzanan bir coğrafyada kutlanan bu NEVRUZ BAYRAMI bütün milletimize hayırlı olsun.

NEVRUZ Farsça NEV ve RUZ kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş bir kelimedir. Farsçada NEV yeni ya da ilk, RUZ ise gün anlamındadır. Birleştiklerinde NEVRUZ kelimesi oluşmuştur. Dilimize NEVRUZ olarak geçen bu kelime YENİGÜN ya da İLKGÜN anlamında kullanılmaktadır. NEVRUZ ilkbaharın başlangıç günü kabul edilmiştir. Onun için diğer bir adı da BAHAR BAYRAMIDIR. Ancak Yeni yılın ilk günü olması hasebiyle YILBAŞI olarak da kabul edilmiştir. Yani yeni yılın İLK GÜNÜ anlamına da gelmektedir. Efsanevi TÜRK tarihine göre Türklerin ERGENEKON’DAN çıktığı gündür. Hani Ziya GÖKALP’İN bir dörtlüğünde “Ergenekon yurdun adı /Börtüçine kurdun adı / Dört yüz sene durdun hadi / Çık ey yüz bin mızrağımız” diye manzumeye döktüğü ERGENEKON DESTANI var ya; işte uzun asırlar mahsur kaldığımız o yurttan çıkış günüdür.

İster İlkbaharın başlangıcı, ister yeni yılın ilk günü, isterse de ERGENEKON’DAN çıkış günü olsun NEVRUZ şanlı tarihimizin bilinmeyen dönemlerinden beri günümüze kadar kutlanılan bir milli bayramdır. Anadolu Türklüğü Cumhuriyetle birlikte önemli devrimler yaşamıştır. Yaşanılan bu kültür devriminden NEVRUZ BAYRAMI da nasibini almış, unutulan ya da unutturulan bayramlarımızdan biri olmuştur. Türk milli geleneklerine karşı biraz ölçüyü kaçırmış gördüğümüz kültür devrimi bizi Dünya Türklüğünden koparmış, uzun yıllar NEVRUZ bizim gündemimizden çıkmıştır.

Bazı konularda hassasiyetin kaçırıldığının farkına varıldığında geri dönüşler olmuş, konu doğal seyrine bırakılmıştır. Bunlardan biri de ÖZTÜRKÇE’cilik adı altında başlatılan DİL DEVRİMİNDE yaşanmıştır. XIX. Yüzyılın sonlarında başlayan ve II.meşrutiyet döneminde hız kazanan dilde sadeleşme girişimi Cumhuriyetin başında mahiyet değiştirmiş ve ÖZTÜRKÇECİLİK adı altında TÜRKÇEYE müdahale şekline dönüşmüştür. Dilin canlı bir organizma olduğunun ve müdahaleyi kabul etmeyeceği gerçeğiyle karşılaşınca bizzat ATATÜRK tarafından geri adım atılmış, dilde sadeleşmeye geri dönülmüştür. Nurullah ATAÇ gibi birkaç kişi tarafından devam ettirilmeye çalışılan ÖZTÜRKÇECİLİK hareketi zamanla zayıflamış, şimdilerde dilimiz müdahaleden uzak kendi kuralları içinde gelişip serpilmeye ve zengin bir dil olma yolunda hızla ilerlemektedir.

NEVRUZ Bayramına geri dönüş ise çok daha sonraki yıllarda yaşanmıştır. 1980 yıllarda dış mihraklarca desteklenen bölücü terör örgütü PKK’nın sivil destekçileri kendilerinin bir bayramıymış gibi bölücü niyetlerle NEVROZ adıyla bu bayramı ihya etme ve kullanma girişimleri hız kazanmıştır. Her geçen sene genişleyen bu girişime devletin müdahaleden çok geri dönüşle NEVRUZ BAYRAMINI yaygınlaştırma girişimleri dikkat çekmiştir. Böylece Cumhuriyetin ilk yıllarında milli geleneklerimizden çıkarılan ve unutturulan NEVRUZ BAYRAMINA milli bir ihtiyaçtan dolayı geri dönülmüştür.

Devlet NEVRUZ BAYRAMINI ihya etse de kaybedilen NEVRUZ RUHUNA henüz ulaşılamamıştır. Sözde yapılan NEVRUZ kutlamaları meydanda yakılan bir ateşten bazı kimselerin atlamaları şeklindeki görünüm geleneksel NEVRUZ BAYRAMI kutlamalarından çok uzaktır. Milli kültürümüze destursuz girerek yapılan tahribatın boyutları bu milli bayramın kutlamalarındaki kısırlık da kendini göstermektedir. Diğer kardeş Türk topluluklarındaki NEVRUZ BAYRAMI kutlamaları televizyonlarda izlendikçe, bizdeki özünden kopuk ve ruhundan uzak kutlamalar daha da iyi anlaşılmaktadır.

Bütün bunlara rağmen başta NEVRUZ olmak üzere milli geleneklerimize geri dönüş önemli ve hayırlı bir adımdır. Bölücü PKK’nın açık istismarı karşısında devletin birleştirici ve bütünleştirici geleneklere sığınarak onları zincirlerinden kurtarması milli hayatımız bakımından büyük önem arz etmektedir. Gelecek yıllarda özüne ve ruhuna uygun NEVRUZ kutlamalarını hep birlikte idrak edebilmeyi Cenab-ı ALAH bize nasip etsin. Önümüzdeki Perşembe günü başlayacak olan Ramazan ayını, içinde idrak edeceğimiz Kadir gecesini ve ayın sonunda kutlayacağımız Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ederim. ALLAH’TAN nice NEVRUZLARA, KADİR GECELERİNE ve BAYRAMLARA milletimizi mutlulukla ve sağlıkla ulaştırmasını niyaz ederim. Kalın sağlıcakla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Dinç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.