Seçime Doğru: Bolu’da Seçim kulislerinden notlar

Bereket ve kardeşlik iklimini inşa eden Ramazan’ı doyasıya yaşamaya çalışıyor, esen manevi esintiyitüm benliğimizde hissediyoruz.

İşte böyle bir ortamda seçim takvimi işliyor Temennimiz, hiç olmazsa, böyle bir iklimde her siyasinin insanları rahatsız edecek üsluptan uzaklaşmasıdır; ama gelişmeler böyle işlemiyor. Değil rakip partiyi, kendipartisinden olanları bile ezerek hedefe ulaşılmaya çalışılıyor. Herhalde, 9 Nisan’da listeleraçıklanmasıyla birlikte kıyamet kopacak. Çünkü Türkiye’nin her tarafı vekil adayı ile dolu.

Bolu’da bile 100’e yakın hemşerimiz vekil olma hayali kuruyor. Yüksek seçim kurulunun Bolu’ya tahsis ettiği vekil sayısı topu topu üç kişi… Onu da hangi partinin alacağı aşa yukarı belli… Olacak ki şöyle 15- 20 kontenjan, bunca çapaya değsin. Bu da mümkün olmadığına göre, demek ki birçok aday adayı hayal kırıklığı yaşayacak

Ümit dünyası… Birçok aday adayı Şans kısmet deyip, bakarsın piyango vurur ümidiyle, seçim bölgesi olarak gördükleri Ankara’nın yollarına düştüler. Diyeceksiniz ki seçim bölgeleri Ankara mı? Esasında Ankara değil; ama 1930 yılarında Dolma bahçe ‘in etrafında dolaşan milletvekilinene yapıyorsun burada” diye sorduklarında “seçim bölgemi dolaşıyorum” demiş. Tıpkı o günlerde olduğu gibi, maalesef, demokrasimiz epey mesafe almasına rağmen, seçim bölgesi Ankara olarak görülüyor.

Adaylar meslekleri ve işlerinde ne kadar başarılı olursa olsun, sanki bir talebe gibi, karşısına oturduğun kişilere “neden siyaseti seçtiniz, öz geçmişini anlat gibi birçok soruya cevap vermek zorunda kalıyor. Böyle bir mülakata giren bir aday adayı, içerden çıktıktan sonra “ ne yaptığım,neler yapacağım orta da. Vallahi utandığım için cevap vermedim. Seçmezlerse seçmesinler, dediğini hatırlıyorum.

Maalesef, tüm partilerin uyguladığı yöntem bu… Böyle bir fotoğraf milli iradenin tecellisi bakımından hiç de hoş değil… Hiçbir parti de bu antidemokratik yöntem değiştirmeği düşünmüyor. Bu durum ise siyasette kaliteyi düşürüyor.

Esasında, Milletvekilliğine aday olacak kişilerin şehrimizi,ülkemizi ve insanımızı içerde ve dışarda temsil edebilecek birikime, ciddiyete, güvene ve kararlılığasahip olması gerekir. Ve yine sıradan biri olmamalı; ama sıradan biriymiş gibi yaşamalı… Kimseye diyetborcu olmamalı, sırtında kambur taşımamalı…

Bolu’da mevcut adayların bu evsafa sahip olup olmadığını, yorum yapmadan, okuyucularımın takdirine bırakıyorum.

AK Partinin mülakatına katılan aday adayı gazeteci meslektaşımız Gökhan Aydın “”neden aday oldun sorusuna “ Bolu’da partimizi üç, iki, bire doğru düşüren ve Belediye Başkanlığını kayıp ettiren kişilerekarşı aday oldum” dediğini bizim gazete deki sohbetimizde anlatmıştı. Bu tür şikâyetlere zaman zaman bende şahit oluyorum.

AK Parti teşkilatından rahatsızlığını dile getiren Erbakan ekolünden gelen ak saçlı dediğimiz bazı kanat önderlerine “neden uygun bir aday için, ağırlığınızı koyup, girişimde bulunmuyorsunuz” diye soruyorum. Bana, bazı çalışmalarımız var; ama marka isim Veysel Tiryaki, Ankara’da önemli bürokrat İsmail Altıntaş ve Bolu’da saygın bir hemşeri bürokratımız için beklentimiz vardı, olmadı… Yine de arayış içindeyiz dediler.

Yorum yapmam için AK Parti aday adaylarını yakinen pek tanımıyorum. Kendisinin iyi bir milletvekilliği yapacağı söyleyen Başkan Yılmaz’ın, T. Erdoğan’la pek yıldızının barışmadığı biliniyor. Bu durumda listeye girmesi biraz zor görünüyor. Ve yine Eski il başkanı Nurettin Doğanay, bir şekilde, görevden uzaklaştırıldı. Şimdi tekrar görev verilir mi? bilemiyorum. Anlaşılan siyasetin, parti kurulduğu günden beri, birkaç kişi etrafında dolaşması kaliteyi düşürmüş… Onun için Reis Dörtdivanlı hemşerimiz Veysel Tiryaki’ye “ git Bolu’yu düzelt” diyesiymiş… Ne derece doğru, bilmiyorum.

Bolu CHP teşkilatında ise işler daha da karışık. Her aday adayı şansının yüksek olduğunu düşünüyor; ama Ticaret odası başkanı Türker Ateş’in Genel Başkan nezdinde liste başı sözü alması partiyi karıştırdı. “Biz teşkilat içinden birisi olmasını istiyoruz” deyip genel merkeze itirazlarını ilettiler.. Parti seçici kurulu, bir kaçı hariç, Bolu teşkilatına hak vermelerine rağmen, zannediyorum, burada son sözü genel Başkan söyleyecek.

Bolu CHP aday adayı olanlar içinde yakinen tanıdığım birkaç isimden bahsetmem gerekirse, YükselCeylan, geçmişte güçlü rakiplerini geçerek, sürpriz bir şekilde, Bolu belediye Başkanlığını kazanmıştı. Kendisinin partinin her kademesinde görev yaptığını, ömrünü bu davaya adağını, öyle sonradan partili olmadığını söylüyor.. Dolu dolu geçen öz geçmişiyle ilgili broşürü de MYK üyelerine sunuyor ve oldukça sıcak karşılandığını ifade ediyor. Bizce sağ seçmene de mesaj verebilecek öneli bir isim…

Kamber Öztoprak CHP aday adaylığını ilan edeceği toplantıya davet ettiğinde, afalladım. Çünkü kendisi ANAP ve DYP döneminin Bolu’daki önemli bürokratlarından biriydi. Nedense, Ak Parti ile pek yıldızı barışmadı. “Ne zaman CHP üyesi oldun” dediğimde, Belediye meclis üyeliği için kayıt oldum; ama seçilecek yere konulmadım. Şimdi de milletvekili aday adayıyım dedi. Kendisinin, CHP oylarının düşük olduğu Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağbölgesinde, bir Dörtdivanlı olarak, partisine önemli katkısının olacağını düşünüyor.

Bizim gazetesin yazar kadrosundan olan ve ulusal medyada ki açık oturumlarda tanıdığımız CHP aday adayı Burak Cop’la gazetede birkaç kez sohbet etme imkânım oldu. Artık, sayısı gittikçe azalan Beyefendi bir insan… Akademisyen… Konuşması kadar iyi bir dinleyici… Geçmişte Bolu siyasetinde etkili bir aileden geliyor.

CHP aday adayı Cumhur Bandakçıoğlu köklü CHP’li bir ailenin evladı. Babası Yener abiyi tanımayan yok gibi... Bolu parti teşkilatınca da çok seviliyor. Kurtlar sofrasında yer bulabilecek mi?, bilemiyorum.

Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir’i, Tanju başkanın fanatik taraftarları destekliyor. Bu desteği ve Belediyedeki tanınırlığıyla beraber sıcak halkla ilişkisini önemli görüyor.

CHP kadın kolları Başkanı Zühal Işın partinin kadın kontenjanından kendisine yer bulmaya çalışıyor. İyi bir CHP’li… Genel Başkan Kılıçtaoğlu’nun sağ kolu İstanbul il Başkanı Canan Kaftancığlu’na tanışır olması ve partinin Bolu sorumlusu Veli Ağbaba ile geçmişte yaşanan ticari ilişkilerden dolayı şansının var olduğunun hesabını yapıyor.

Burada son sözü söyleyecek olan partilerin genel başkanları... Bizim sözlerin lafügüzaftan öte bir kıymeti harbiye si yok.

Takvim ilerliyor. Her şey Ülkemiz ve Bolu’muz için hayırlı olsun diyoruz.

Kalın sağlıcakla…

Günün sözü:

Acı önemli değil,

Hep ümit etmek üzüyor insanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cevat Özsoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.