İTALYA GEZİSİ-14

>> Geçen haftadan devam ediyorum.
>> …/.
>> Rehberimiz bizi, Floransa’da yer alan önemli eserlerden biri olan Aziz Giıovanni Vaftizhanesi olarak da tanınan Floransa Vaftizhanesine götürdü. Bu vaftizhane, sekizgen şeklinde yapılmış, şehirdeki Ortaçağ’dan kalan en güzel eserlerden biri. Renkli mozaiklerle ve renkli mermerlerle kaplanan ilginç binanın yapımına 1059 yılında başlanmış, 1128 yılında bitirilmiş. 19. yüzyıla kadar Floransalı önemli Katolikler vaftiz edilmiş. Bunlar arasında Medici Ailesi üyeleri ve Dante de varmış.
>> Vaftiz, rahipler tarafından Hristiyanların günahlarından arınmak ve yeniden doğma inanışlarına bağlı olarak; eskiden vücudunu suya sokmak, şimdi ise başa su dökmek şeklinde yapılan dini tören demek.
>> Rönesans dönemine ait klasik yapı mimari üslubuyla yapılan Aziz Giovanni Vaftizhanesinin özellikle kapıları çok görkemli yapılmış. Kapıların yapımı için o dönemde yarışma düzenlenmiş. Yarışmayı Lorenzo Ghilberti kazanmış ve kapıları bronzdan rölyef heykellerle süslemiş. Vaftizhanenin içinde ve dışında İncil’de yer alan olaylar canlandırılmış. Ayrıca tavanında Floransalı bilinen önemli ve ünlü kişilerin tasvirleri yer alıyor. Yüzyıllardır hizmet veren ve tarihteki pek çok önemli olaya tanıklık eden bu yapı, turistlerin hayran bakışları altında adeta bir tarih abidesi gibi dimdik duruyor.
>> İki gün kaldığımız, Toskano bölgesinin başkenti ve idari merkezi olan, hayran kaldığımız ve tekrar buraları görme ümidiyle ayrıldığımız sanatın başkenti romantik Floransa’dan, Toskano’nun bir başka bölgesi Pisa’ya geldik.
>> Pisa deyince akla hemen Pisa Kulesi geliyor. Dünyaca meşhur Pisa Kulesi de adeta turist akınına uğramış. Kalabalıktan rahatça yürüyemedik.
>> Küçük bir şehir olan Pisa’ya girer girmez otobüs başı 1.650,- Euro giriş parası alıyorlar. Güya otobüsler havayı kirletiyormuş, bu yüzden şehir vergisi dedikleri, yani ayakbastı parasını mecburen ödüyorsunuz.
>> Pisa Kulesi, Pisa şehrinin etrafı çevrili Piazza dei Miracoli, yani Mucizeler Meydanı ismi verilen meydanda bulunuyor. Pisa Kulesinin bulunduğu meydana girerken duvarında Türk Bayrağı resmî var. Hem ipek, hem baharat yolları Anadolu’dan gelerek buradan geçtiği için Türklerle ticareti simgeliyor herhalde.
> Bu meydana, 1063-1090 yılları arasında büyük bir şehir katedrali yapılıyor. Enteresan olan, Çan kulesi bu yapıdan ayrı olarak 1173-1272 yılları arasında yapılıyor. Yapımı 99 yıl süren Pisa Kulesinin mimarları tam olarak bilinemiyormuş.
> 6 sütun, 55,6 metre yüksekliğinde, 294 basamaklı merdiven bulunan Pisa Kulesi, Arno ve Serchio nehirleri arasında yer alıyor. Bu yüzden inşaatın zemini olan toprak, kum ve kilden oluşan alüvyonlu toprak. Bu toprak çok yumuşak olduğu için ağır yükleri taşıyamadığından, Pisa Kulesi daha inşaat sırasında eğilmeye başlamış.
> Kule, Cenova ve Venedik’e rakip olarak gücün ve zenginliğin simgesi olarak yapılmış. 1173 yılında inşa edilmeye başlandıktan sonra sadece beş yıl dik durabilmiş. İnşaat 23 metre yüksekliğe ulaştığında ve 3. kat tamamlandıktan sonra eğilmeye başlamış. Şu anda 5,5 derece eğimi olan kule, 100 yılda 7 cm eğiliyormuş. Uzmanlar, bu kuleyi bir mühendislik harikası olarak kabul etse de, mevcut toprak koşulları ile ve bir deprem olmazsa en az 200 yıl daha ayakta kalabileceğini belirtiyorlarmış.
> Toplamda 8 kat planlanan orijinal tasarımın batmaya ve yan yatmaya başlaması üzerine çözüm bulana kadar inşaatın durdurulmasına karar veriliyor. Bir de Pisa Cenova (Yakın bir şehir devleti) arasında savaş çıkınca bir yüzyıl boyunca durduruluyor. Pisa Kulesi bu gecikme ile ağırlığı taşıyabilecek kadar oturuyor
> Pisa Kulesi, yıkılma tehlikesine karşı aradan neredeyse 700 yıl geçtikten sonra ilk olarak 1910-1920 yılları arasında temelin altına çimento enjeksiyonu yapılarak onarılmış. 1990-2000 yılları arasında da Güneye doğru eğilen kulenin kuzey tarafına 599 ton ağırlık konarak eğilmenin durdurulmasını amaçlamışlar. Bu işlem için 20 milyon sterlin harcanmış ve 10 yıl boyunca turizme kapalı kalmış.
> Galileo, yer çekimi ve dönemeçlerle ilgili deneylerini ve gözlemlerini burada yapmış. Bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa göre düştüklerini belirten Galileo’nun, farklı ağırlıktaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak deney yaptığı söyleniyor.
> İtalyanlar, Unesco Kültür Mirası olan Pisa Kulesinin reklamını o kadar güzel yapıyorlar ki, “Pisa Kulesi’nin yıkılmadan, yere batmadan bir an önce görülmesi gerekir.” diye haberler yayıyorlar.
> Pisa Kulesi’nin Meydanında, şahane bir kilise, suları şırıl şırıl akan heykellerle süslü tarihi çeşmeler ve görkemli yapılar var. Buna rağmen herkesin dikkatini eğik duran Pisa Kulesi çekiyor. Pisa Kulesini bir an önce görmek için sabırsızlanan insanlar bu şahane yapılara bakmıyor bile. Herkes Pisa Kulesinin fotoğrafını çekme yarışında. Öyle komik fotoğraflar çekiyorlar ki, Pisa Kulesini düzeltmeye çalışanlar mı ararsınız, dik tutmaya çalışanlar mı ararsınız? İnsanların yaratıcılığına kalmış. Çeşit çeşit komik fotoğraflardan biz de çekmeye çalıştık. Pisa Kulesini itmeye çalışarak ben de fotoğraf çektirdim. Ama bu fotoğrafları çekmek öyle kolay değil, bir türlü kendinizi Pisa Kulesi ile fotoğraf karesine denk getiremiyorsunuz.
> Cenevizliler, Kudüs’ten toprak getirmişler ve bu toprakları meydana serpmişler. Böylece bu meydanın ve kilisenin kutsal olduğunu ileri sürerek kiliseye para akıtabilmek için insanlardan çok para toplamışlar. Bu para karşılığında da cennetten mezar satmışlar. Böylece günahlarından arınacaklarına inanıyorlarmış. Rehberimiz, inanılmaz ama, hala bu Ortaçağ zihniyetinin az da olsa devam ettiğini söyledi.
> …/.
> Haftaya devam edeceğim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nilgün Özerdoğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Olay değil haberi geçen ajanstır.