Maşallahımız var

Maşallahımız var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,41, Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) ise yüzde 2,36 arttığını açıkladı. Bolu Yıllık bazda en düşük...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,41, Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) ise yüzde 2,36 arttığını açıkladı. Bolu Yıllık bazda en düşük fiyat artışının olduğu iller arasında yer aldı.

Ocak ayı Tüketici Fiyatları Endeksi açıklandı.Yıllık enflasyon tüketicide yüzde 4.90'a gerilerken, üreticide yüzde 10.80'e fırladı.Yıllık olarak tüketici enflasyonu 1964 yılından bu yana ulaşılan en düşük enflasyon rakamı olarak kayıtlara girerken Ocak ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,28, üretici fiyatlarında yüzde 8,89 düzeyinde oldu.Merkez Bankası'nın ocak ayı ikinci anketinde ise geçtiğimiz ayla ilgili TÜFE beklentisi yüzde 0,59, 12 ay sonrasının yıllık TÜFE beklentisi de yüzde 6,55 olarak belirlenmişti. Buna göre TÜFE piyasa beklentilerinin altında, ÜFE ise beklentilerin üstünde gerçekleşmiş oldu.

 

En düşük fiyat artışları Bolu’da yaşandı

 

Ocak ayında fiyatlar ülke genelinde ortalama yüzde 0,41 artarken, en yüksek fiyat artışı yüzde 0,93 ile Şanlıurfa, Diyarbakır bölgesinde yaşandı.Bu bölgeyi yüzde 0,88 ile "Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan", yüzde 0,83 ile "Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak" ve yüzde 0,82 ile "Aydın, Denizli, Muğla" bölgeleri izledi.Tüketici fiyatları ocak ayında "Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir" bölgesinde yüzde 0,24 oranında düştü.Öte yandan yıllık bazda fiyatların en çok arttığı bölge yüzde 7,37 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt bölgesi oldu. Bunu, yüzde 6,99 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan bölgesi, yüzde 6,43 ile de Konya Karaman bölgesi takip etti. Yıllık bazda en düşük fiyat artışı da yüzde 3,45 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, yüzde 3,92 ile de İstanbul bölgesinde görüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.