Matematik bilen bir toplumu Kimse sömüremez

Matematik bilen bir toplumu Kimse sömüremez

7-11 Şubat 2011 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Matematik Eğitiminde Teknoloji Çalıştayı sona erdi.   Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü...

7-11 Şubat 2011 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Matematik Eğitiminde Teknoloji Çalıştayı sona erdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin iş birliği ile yürütülen çalıştayın kapanış töreninde konuşan Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erol Karakırık, çalıştayın önemini anlayıp çok uzak yollardan gelen matematik öğretmenlerine teşekkür etti. Karakırık, ayrıca konferansların ve çalıştayların ileriki dönemlerde de devam edeceğini belirtti.Bakanlık olarak bilimsel toplantılara her zaman açık bir kurum olduklarını belirten Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Daire Başkanı Halil Altınok ise “Bugüne kadar 32 bilimsel toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılara öğretmenlerimizin katılımı için son yıllarda özel tedbirler aldık. Öğretmenlerimizin bu toplantılara katılmaları için yolluk yevmiye ödeyerek onlara bu anlamda destek olmak istedik. Bu çalıştayı üniversitenin teklifi üzerine kabul ettik. Bu organizasyonun çok yararlı olacağı kanısına vardık ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliği yaparak bu çalıştayı düzenledik. Biz bu konuya gerçekten büyük önem veriyoruz. Öğretmenlerimizin hizmet öncesi ya da hizmet içinde yetişmeleri Türkiye’miz açısından, eğitim sistemimiz açısından çok önemli. Biz genel müdürlük olarak bu tür çalışmalarımızı bilimsel düzeyde üniversitelerimizden destek alarak yapıyoruz. Dolayısıyla bize bu konuda destek veren üniversitelerimize, özellikle de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin yöneticilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

‘En büyük teşekkür İzzet Baysal’a’

 

Betgram style="margin: 0cm 0cm 0pt;">Matematik öğretmenlerinin eğitim ve öğretimde lokomotif görevi üstlendiklerini belirten Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na beraber düzenlemiş oldukları bu çalıştay için teşekkür etti. Sezer ayrıca, “Ben en büyük teşekkürü, bu çalıştayı böyle güzel bir üniversitede yapılmasını sağlayan, böyle bir kampusü yapıp devlete bağışlayan, İzzet Baysal’a gönderiyorum. O’na sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Matematik eğitiminin önemini yaşım ilerledikçe daha iyi anlıyorum”

 

Kapanış töreninde son konuşmayı yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, üniversitelerin görev alanları içersinde eğitim ve araştırma dışında toplumsal hizmet çalışmalarının da yer aldığını ifade ederek, “Üniversiteler sadece bulunduğu kent ya da bölgeye değil, tüm ülkeye ve de tüm dünyaya hizmet etme amacı güden kurumlardır. Üniversitelerde gerçekleştirilen bu tür organizasyonlar yansımaları itibariyle geniş bir alanı etkiliyor. Matematik Eğitiminde Teknoloji Çalıştayı’nın Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleştirilmesinden dolayı memnuniyetimi bir kere daha ifade etmek istiyorum. Burada özellikle Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Daire Başkanlığı’na ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük destekleri oldu. Bu tür organizasyonlar, destek vermeden gönül vermeden olmuyor. Destekleri bizim için çok önemliydi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Recep Sezer’e de teşekkür ediyorum. Bizim her zaman yanımızda oldular, destek oldular. Ben buradan çalıştay için 81 ilden Bolu’ya gelen öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum. Bu özveridir, bu emektir, bu şuurdur. Ben matematik eğitiminin önemini yaşım ilerledikçe daha iyi anladım. Bizim ortaokul, lise yıllarında, yani 70’li yıllarda ülkede kavga gürültü vardı. Bu kaos ortamı içersinde öğretmenlerimiz derslere dahi gelemezlerdi. Bizim matematik derslerimiz genelde boş geçerdi. Ben trigonometriyi, türevi ilk defa üniversiteye gittiğimde duydum. Üniversitede çok iyi bir matematik hocamız vardı. O hocam sayesinde matematiği öğrendim. İlk zamanlar çok sıkıntılar çekmeme rağmen, 450 kişinin girdiği ve 10 kişinin geçtiği sınavda başarılı olarak matematik dersini verdim. Dolayısıyla ben, matematik öğretmenlerinin gelecek nesillerin yetişmesinde önemli görevler üstlendiğini düşünüyorum. Bu anlamda, matematiği bilen bir neslin problemleri çözmede çok daha etkili olacağı kanaatindeyim” dedi. Konuşmaların ardından Rektör Coşkun, çalıştayda emeği geçenlere plaket verdi. Törenin sona ermesinden sonra 81 ilden gelerek, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Matematik Eğitiminde Teknoloji Çalıştayı’na katılan matematik öğretmenlerine sertifikaları verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.