Meclis yine mahkemelik olacak

Meclis yine mahkemelik olacak

Bolu belediye meclisinin Mart ayı 2.oturumunda tarihi bir ilk yaşandı. Belediye meclis oturum tutanaklarının meclis üyelerine verilmemesi yönünde oy çokluğuyla alınan karar sonrası CHP grubu meclis salonunu terk ederek AKP grubuna...

Bolu belediye meclisinin Mart ayı 2.oturumunda tarihi bir ilk yaşandı. Belediye meclis oturum tutanaklarının meclis üyelerine verilmemesi yönünde oy çokluğuyla alınan karar sonrası CHP grubu meclis salonunu terk ederek AKP grubuna ve başkan Yılmaza olan tepkisini gösterdi. Pazar günü bir açıklama yapan CHP grubu yasal yollara başvuracaklarını açıkladı.

Bolu belediye meclisinin Mart ayı 2.oturumu çok ilginç görüntülere sahne oldu. Oturumun çeşitli işler komisyonundan gelen raporların okunması sırasında meclis üyesi Muzaffer Zengin komisyonda yapılan görüşmeler neticesinde meclis tutanaklarının Bolu belediye meclis üyelerine verilmemesi yönünde karar aldıklarını, karara komisyon üyesi olan CHP’li İsmail Hakkı Özgüneylioğlu ve Tülay Ertozan’ın ret oyu verdiğini AKP’li üyelerin ise kabul oyu verdiğini söyledi. Raporun CHP grubunun verdiği ret oyuna rağmen oy çokluğuyla kabul edilmesi üzerine CHP grubu adına söz alan Hüseyin Serin “Meclis tutanaklarının meclis üyelerine verilmesinde nasıl bir sakınca vardır? Bunu anlamakta zorluk çekiyorum” dedi. Türkiye’nin birçok yerinde belediye meclisi oturum tutanaklarının meclis üyelerine verildiğini hatta internet üzerinden canlı yayınlarla vatandaşlara sunulduğunu vurgulayan Serin;”Meclis’te karar alınmasını sağlayan ve görüşlerini açıklayan meclis üyelerinin meclis tutanaklarını alamaması kadar çağdışı bir durum olamaz, bu yüzden toplantıyı terk etme kararı aldık” biçiminde konuştu. Serin’in konuşmasının ardından toplu halde yerinden kalkarak meclis terk eden CHP gurubuna hitaben konuşan başkan Yılmaz ise; “Daha önce yaptığım 10 yıllık meclis üyeliği görevim sırasında bana hiçbir zaman meclis tutanakları verilmedi. Biz bu tutanakların bazı meclis üyeleri tarafından basına sızdırılarak ‘sanki belediye de yanlış işler varmış! gibi gösterilecek olması yüzünden bu kararı aldık. Bu tutanakların basına sızdırılması edepsizliktir. Böyle bir durum ortadan kalktığı zaman bunu düşünebiliriz” biçiminde konuştu…

Korkunun ecele faydası yok

Pazar günü bir basın toplantısı düzenleyerek gelişmeleri değerlendiren CHP’li meclis üyeleri

Belediyelerin ve meclisin görevinin sınırları içinde yaşayan bütün insanlara eşit davranarak onların istek ve ihtiyaçlarını yasalar çerçevesinde karşılamak olduğunu söylediler. Meclis üyeleri adına konuşan Hüseyin Serin “Belediyeler ve belediye meclisi bunun için vardır.

Herkesin bildiği gibi, bu ihtiyaçları karşılamak için yapılan çalışmalar, belli bir program içerisinde yapılmakta, bu çalışmaların bir program içinde olması için ise bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu planlama ise belediyelerde belediye meclisleri tarafından yapılmaktadır. Belediye meclisinde bu planlama çalışmaları yapılırken de, üyeler veya başkan konuşma yaparak fikirlerini söyleyebilmekte ve önerilerini sunmaktadır.” Dedi.

Neden korkuyorsunuz?

Belediye meclisinde yapılan konuşmaların veya çalışmaların yasa gereği sesli, görüntülü cihazlarla kayıt altına alınarak tutanak haline getirilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Serin; “Ayrıca meclis çalışmaları görevliler tarafından da anında tutanaklara geçirilmeye çalışılmaktadır. Yasa gereği kayıt altına alınan bu konuşma ve çalışmalar daha sonra ilgili kısım arşivinde saklanmaktadır. Nedeni ise, gerektiği zaman o kayıtlardan faydalanmak için olduğu aşikârdır. Faydalanmak deyince sizler, bu tutanaklara bütün meclis üyeleri istediği zaman ulaşıyor ve onlardan yararlanabiliyor sanmaktasınız. Ama uygulama hiç de sizlerin sandığı gibi değil. Bolu Belediyesi yıllar önce, yine AKP grubunun, 2006 tarihinde yapılan bir meclis toplantısında aldığı kararla, bu tutanakları meclis üyelerine vermemektedir. Aradan geçen bunca zaman zarfında, bu konu ile ilgili olarak yapılan bütün teklifler, belediye başkanı ve meclisin AKP grubu tarafından hep geri çevrilmiştir. Bunun üzerine bizler de, en son Mart 2011 belediye meclis toplantısında yazılı önerge ile bu tutanakların bütün meclis üyelerine verilmesi istedik. Fakat komisyonda yapılan görüşme sonucunda verilmesi, AKP’li komisyon üyeleri tarafından reddedilen konunun, belediye meclisinde görüşülürken ve yapılacak oylamada kabul edileceğini umuyorduk. Fakat aynı komisyonda olduğu gibi, önerimiz AKP li meclis üyeleri tarafından reddedildi” dedi.

Yasal hakkımızı kullanacağız

CHP belediye meclisi grubu olarak, bu reddetmeyi protesto etmek için meclis oturumunu terk ettiklerini vurgulayan Hüseyin Serin sözlerini şu şekilde tamamladı;”Daha önce yılda 3 defa yapılan meclis toplantıları, 5393 sayılı belediyeler yasası ile aylık toplantılar haline getirilmiştir. Amaç işlerin daha hızlı ve şeffaf bir şekilde yapılmasıdır. Ama yasada belirtilse de bazı konular bırakın şeffaflığı üzeri kalın bir toprak tabakasıyla örtülmektedir. Bu tutanakların bizlere verilmemesinin gerekçesini dahi anlayamıyoruz. Bizler, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimlerle, Bolu halkının teveccühüyle seçilmiş, tüm Bolu'nun Belediye Meclisi üyeleriyiz. Bu tutanakların bizlere verilmemesi ne kadar yanlış ise, Bolu halkına karşı da yapılmış yanlış bir tutumdur. TBMM ve bazı belediyeler, bu toplantıları naklen yayınlamaya çalışırken, pek çok belediye internet sitelerinde halkın görüşlerine sunarken, hatta bu toplantıların bütün halkın önünde yapılması gerekirken, bırakın toplantıların halkı önünde yapılmasını, biz hala tutanakların meclis üyelerine dahi verilmemesini tartışıyoruz. Şimdi sizlere ve bütün belediye meclisi üyelerine sormak istiyorum. Ben veya diğer bütün meclis üyesi arkadaşlarım, meclis toplantılarında konuştuğumuz konularla ilgili tutanaklara ulaşamıyorsak ve meclis görüşmeleri bizden saklanıyorsa, belediye meclisin sağlıklı ve şeffaf bir şekilde çalıştığı düşünülebilir mi? Sayın Belediye Başkanı ve konunun görüşüldüğü komisyonun AKP'li başkanı, bizlere meclis kararlarını verdiklerini söylüyorlar. Öncelikle şunun bilinmesinde fayda var. Tutanak ve karar farklı şeylerdir. Birinde mecliste konuşulan tüm konuşmalar yazılmakta, diğerinde ise sadece yapılan konuşmalar neticesinde alınan kararlar yazılmaktadır. Son olarak ta, bundan sonra meclis tutanaklarının, meclis üyelerine verilmesi konusunda, yasal yollara başvuracağımızı, mahkeme kararı çıkartılmasını sağlayacağımızı belirtmek istiyoruz.

meclis

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.