Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

MESLEĞİMİZ TEHDİT ALTINDA!

5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayamadık.

Ülkemizdeki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanamadıkça: yargıya güven ve hukuka inanç azaldıkça, avukatlık mesleğinin itibarı bu şekilde zayıflatıldıkça biz bugünü kutlayamayacağız! Biz avukatlar, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını her daim savunacağız, avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz.

Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz sınırları aşmış, meslek grubumuzu hedef haline getirmişken ve can alırken biz bugünü kutlayamayacağız! Biz avukatlar, meslektaşlarımıza yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız.

Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamadıkça biz bugünü kutlayamayacağız! Biz avukatlar, emeğimizin karşılığını almaya çalışmaktan, bunun için çabalamaktan asla vazgeçmeyeceğiz!

Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye; Stajyer avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleriyle eşit koşullara sahip olmadıkça biz bugünü kutlayamayacağız! Biz avukatlar, bağlı çalışan her bir meslektaşımızın emek mücadelesini sahiplenmeye devam edeceğiz. Stajyer avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılması için mücadele vereceğiz.

Mesleğimiz size bir kaçını saydığım ve daha pek çoğunu sayamadığım tehditler altında iken biz avukatlar, mesleğimize atfedilen bir günü bile layığıyla kutlayamıyoruz. Meslektaşlarımız haciz mahallerine gittiklerinde, duruşma salonlarından çıktıklarında saldırıya uğruyor, ülkenin aydınlık yüzü olan avukatlar caniliğe kurban gidiyor. Sorarım size bu mudur sizin haklarınızı savunan avukatlara reva gördüğünüz? 

Bize reva görülen, bize dayatılan ne olursa olsun biz bu mesleği dayanışma mesleği olarak yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Her bir meslektaşımızla kol kola, omuz omuza hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını, adalete olan inancın yeniden güçlenmesini sağlayacağız. Birlikte başaracağız.

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜNÜ HAKKIYLA KUTLADIĞIMIZ GÜNLERİN GELMESİ UMUDUYLA…

Haftaya görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar