İlhami Candemir

İlhami Candemir

    MR (EMAR)

                             

            Sayın okuyucular, bilindiği gibi bazı hastalıkların tanısında doktora yardımcı olan faktörler vardır.  Küçüklüğümde veya orta yaş dönemimde hasta olunca doktora gittiğimizde doktor tarafından hemen sırtını aç denilir ve boynundaki steteskopla dinler ve buna ilaveten sorular sorarak sonuca(tanıya-teşhise)ulaşmak isterdi.Ulaştığı sonuca (tanıya)göre reçeteyi hazırlayıp verirdi.  Reçetede yazılan ilaçların bir kısmı eczacı tarafından Dr. yazdığı formüle göre kendi laboratuarında  (eczanenin arka bölümünde) yapılırdı. Şimdi ise doktorlara(tabiplere) tanı anlamında yardımcı olmak üzere o kadar değişik medikal aletler yapıldı ki saymakla bitmez.İşte MR da bunlardan birisidir.MR.   insan bedeninin istenilen bölümünün fotoğrafını çekerek doktorun hizmetine sunuyor. Bilindiği gibi çocuklarımın itirazlarına rağmen-eşimin de vefatı nedeniyle-evde yalnız yaşayan ben  “ne olacak bu memleketin hali” diyerek düşüne düşüne siyasetin MR rını çektim. Şimdi MR raporunda gördüklerimi siz sayın okuyucularla paylaşmak istiyorum;Rapora bakıyorum ooooopek çok semttom(belirti-bulgu-var.). Siyasi hava berbat. Millet paramparça.Bir taraf güllük gülistanlık, diğer taraf Fak-ü zaruret içinde.Son günlerde  bazı eylemlerinden dolayı hakkında soruşturmalar açılan Sedat Peker tarafından tedavüle sunulmuş bilgiler ışığında ortaya konulan iddia ve savunmalara baktığımızda şu THK Üniversitesinin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiş. Açılan davalardaki iddialara göre söylüyorum  yemişler de yemişler.Biri yer biri bakar kıyamet de bundan kopar misali kıyamet koptu.Bakalım sonu aydınlanacak mı yoksa Deniz Feneri veya 17-25 Aralık olayı gibi  kapatılacak mı göreceğiz.Biri yer biri bakar dedik boşuna demedik.Son 20 yıla baktığımızda “istisnai kadrolardan” yararlandırılarak önce bu kadrolara sınavsız alınıp daha sonra devlet memuru yapılanların yüz binleri aştığını-sınava girip yüksek puan almış olmasına rağmen devlet memurluğuna atanamayan mağdurların adına ve hatta devletim adına üzülüyorum.Ve hele bu yolla yüz bini aşkın imamın devlet memuru yapıldığını söylersem bir tarafın güllük gülistanlık içinde yaşadığı yönündeki düşüncemin yerinde olduğunu da sanıyorum kanıtlamış oluyorum. MR raporunda  ALTILI MASA’yı da görüyorum.

                Sayın okuyucular bana göre  ALTILI MASANIN ayakları çürük. Sizlere yemin billah söylüyorum  Kılıçdaroğlu  o masanın üzerine  çıktığı an-ki çıkması gerekir- masa çöker.Bu nedenle CHP nin çok çalışması gerekir çok.Deva ve Gelecek partilerinin genel başkanları,tabanlarına Atatürkçülüğü  kabul ettirebilecekler mi?Sanmıyorum,peki CHP Atatürkçülükten taviz verebilecek mi? Verirse tabanına bunu anlatabilecek mi?sanmıyorum.

               Sayın okuyucular MR dan gözümü ayıramıyorum.Son günlerde festivallerin,konserlerin  ve bunlar gibi etkinliklerin yasaklandığını görüyorum.İnsan çok öksürüyorsa bu bir rahatsızlığın habercisidir, işte bu yasaklar da bana göre  rejim değişikliğinin habercisidir-ayak sesleridir. Zaten AKP ve destekçilerinin “kutlu-mutlu” son dedikleri bu değil mi?

                 Sayın okuyucumlar, Temel “hamsiden hoşaf bile yaparız” deyince salondakiler “tamam hoşaf bile yaptığınıza göre diğerlerini sayma” demişler.İşte bir memlekette “hanım kızım” denilince ceza davası açılıp katli vaciptir denilince,laiklere cami imamları tarafından camilerden olanca hakaretler edilince ceza davası açılamıyorsa yangının ne hallere düştüğünü saymaya gerek yoktur diyorum.

                   Millet vekili Ahmet Şık kendisinin ileri sürdüğü nedenlerle AKP nin kapatılması talebinde bulunmuş. Onun bu girişimi nedeniyle sayın Cumhurbaşkanımız  MİLLETVEKİLİ Ahmet Şık hakkında “Bu zat teröristin tekidir”      demişlerdir.Bir hukukçu olarak bu ithamın hukuksal anlamda sonucunu çok merak ediyorum.Bu durum bana -hakimin tarafsız ve bağımsız olması durumunu anımsatan” şu örneği hatırlattı.18.YY.da Alman hükümdarı saray yaptırıyor ancak bir değirmenin de yıkılması gerekiyor.Değirmenci itiraz ediyor,kral bedelini artırıyor,değirmenci yine kabul etmiyor,bu kez yıkarız denildiğinde değirmenci “Berlin’de hakimler var” diye cevap veriyor.Yani hakimi kraldan daha yetkili görüyor.İşte bu cevap  bizlere 58 yıl önce hukuk fakültesinde iken  “hakimlerin tarafsızlığı ve bağımsızlığı” anlamında örnek olarak gösterilmişti.Şimdi de gösteriliyor mu acaba bilmiyorum.

                   Sayın okuyucular kafamda sanal olarak kurguladığım MR da gördüklerimin BİR KISMINI sizlerle paylaştım, daha çok görüntü var ama şimdilik bu kadar diyelim.Hoşça kalın.04/09/2022

                                                                            İLHAMİ CANDEMİR

Önceki ve Sonraki Yazılar