Mudurnu bu işi biliyor

Mudurnu bu işi biliyor

Mudurnu, 2011 Avrupalı Seçkin Destinasyonlar yarışmasında finalist oldu. Avrupa Komisyonu Avrupa turist destinasyonlarının ortak ve farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmeyi, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel...

Mudurnu, 2011 Avrupalı Seçkin Destinasyonlar yarışmasında finalist oldu.

Avrupa Komisyonu Avrupa turist destinasyonlarının ortak ve farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmeyi, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmek amacıyla, 2011 yılı temasını ''İyileştirilmiş Fiziksel Mekanlar'' olarak belirlediği, ''Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi'' kapsamında 2011 Ulusal Aday Belirleme Yarışması düzenlendi. Yarışmaya ''İpekyolu Üzerinde Mudurnu'' projesiyle başvuruda bulunan Mudurnu Kaymakamlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığına ulaşan başvurular arasında yapılan değerlendirmede en yüksek puanı alan 5 finalistten biri oldu.
Yerinde inceleme ve gözlem yapmak üzere Mudurnu'yu ziyaret eden komisyon üyeleri, Demirciler Çarşısı, Yıldırım Beyazıt Cami ve Hamamı, Armutcular Konağı, Keyvanlar Konağı, Kanuni Sultan Cami, Fuatbeyler Konağı, Hızırfakı Evleri Sokağı, Yarışkası Konağı, Hacışakirler Konağı, Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği binası ve Nail Boratav Kültür Evi gezildi ve demirciler çarşısında nal yapan ustalarla görüştü. İncelemeye katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü Fahri Atasoy Mudurnu'ya ''Avrupalı Seçkin Destinasyonlar'' yarışmasının ulusal finalisti olduğu için geldiklerini söyledi. Belirlenen adaylardan birinin Avrupa'ya aday olarak gönderileceğini ifade eden Atasoy, ''Mudurnu'yu çok beğendik. Zengin bir ilçe olduğunu, kültür şehri olduğunu gördük. İnşallah başarılarının devamını diliyoruz. Kültürü muhafaza ettikleri için tebrik ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz'' dedi. Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru da, amaçlarının ilçenin güzelliklerini başka insanlara da tanıtmak, buraya turist çekmek olduğunu belirterek, ''Buranın tarihi güzelliklerini ortaya koyarak bu güzelliklerimizin paraya çevrilmesini sağlamak hedefimiz'' diye konuştu. Yarışma sonunda ülkelerin seçtiği ulusal destinasyonlara ''Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu Ödülü'' verilecek. Kazanan destinasyonlar için Avrupa Komisyonu tarafından tanıtım videoları hazırlanarak AB ülkelerindeki televizyon kanallarında yayınlanacak. Ayrıca Avrupa Turizm Forumu kapsamında düzenlenen fuarda da, diğer ülkelerin kazanan ulusal destinasyonları ile beraber tanıtımlar yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.