Müftülükten grev karşıtı hutbe!

Müftülükten grev karşıtı hutbe!

Düzce Müftülüğü'nün camilerde okuttuğu hutbede 'işi yavaşlatmak ve işyerine zarar vermek, kârı azaltıcı davranışlarda bulunmak, çalışanı ağır dini mesuliyet altına sokar' ifadeleri yer aldı.   Düzce’de...

Düzce Müftülüğü'nün camilerde okuttuğu hutbede 'işi yavaşlatmak ve işyerine zarar vermek, kârı azaltıcı davranışlarda bulunmak, çalışanı ağır dini mesuliyet altına sokar' ifadeleri yer aldı.

 

Düzce’de Mas-Daf Pompa AŞ’de çalışan 120 işçinin, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılmaları sonrası ilginç bir gelişme yaşandı. İşçiler nisan ayı başında tazminatsız olarak işten çıkarılırken, Düzce Müftülüğü’nün nisan ayının son cuma günü tüm camilerde okuttuğu hutbedeki “işi gereğinden fazla yavaşlatmak ve işyerine zarar vermek, kârı ve kârlılığı azaltıcı davranışlarda bulunmak çalışanı ağır dini mesuliyet altına sokar” denildi.

Fabrika önünde eylem
Düzce Beyköy beldesinde Birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde su pompaları üretimi yapan Mas-Daf Pompa A.Ş.’de çalışan 120 işçi Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Bunun üzerine mart ayında işveren işçileri tazminatlarını dahi ödenmeden işten çıkardı. İşçiler fabrika önünde eylem yaptı, içeri girenleri de engellemeye çalıştı. Eylemler sırasında güvenlik güçleri ve fabrikanın özel güvenlik görevlileri ile işçiler arasında arbede yaşandı. İşçiler Kabahatler Kanunu uyarınca para cezasına çarptırıldı, şirket tarafından da haklarında suç duyurusunda bulunuldu.
Konu camiye taşındı
Bu olaylar yaşanırken, en ilginç mesaj camilerden geldi. Kuyudüzü Mahalle Camii İmamı Nevzat Özalp tarafından hazırlanan ve Düzce Müftülüğü tarafından ildeki tüm camilerde 29 Nisan Cuma günü okutulan “İşçi ve işverenin sorumlulukları” başlıklı hutbede, “iş yavaşlatmanın ağır bir dini mesuliyet olduğu” dile getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.