Müjdeyi verdi##hb_manset.gif

Müjdeyi verdi##hb_manset.gif

CHP’yi ziyaret eden Belediye-İş sendikası Bolu şubesi başkanı Nihat Bayram Bolu belediyesinde çalışan 394 işçinin birikmiş toplam ikramiye miktarının 1.200.000 TL olduğunu söyleyerek ;” Geçen hafta yapılan...

CHP’yi ziyaret eden Belediye-İş sendikası Bolu şubesi başkanı Nihat Bayram Bolu belediyesinde çalışan 394 işçinin birikmiş toplam ikramiye miktarının 1.200.000 TL olduğunu söyleyerek ;” Geçen hafta yapılan belediye meclisi toplantısında İhbar ve Kıdem Tazminatları için Bolu Belediyesinin 1.620.000 TL kredi çekmesi yönünde karar alındı. Yaptığımız görüşmelerde bu kredinin işçilerimizin biriken ikramiyelerinin ödenmesi için de kullanılacağını öğrendik” dedi.

 

Belediye-İş sendikası Bolu şubesi başkanı Nihat Bayram ve yönetim kurulu üyeleri CHP Bolu il ve ilçe yönetimini ziyaret etti. CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu’nun 3 dönem Mudurnu’da belediye başkanlığı görevinde bulunduğunu vurgulayan Bayram; “Kendisini göreve yeni atanması dolayısıyla tebrik etmek için geldik. Kendisiyle belediye başkanlığı döneminde de sendikal anlamda görüşmelerimiz olmuştu.3 dönem belediye başkanlığı yapmak herkese nasip olacak bir şey değildir” dedi. Meclisten geçmesine rağmen henüz yürürlüğe girmeyen Torba yasası kapsamında çalışanların büyük hak kayıplarına uğrayacağını vurgulayan Nihat Bayram;”Hükümet belediyelerdeki işçi sayısının fazlalığına dikkat çekmesine rağmen taşeron işçiliği de bir yandan arttırıyor. Belediyelerde çalışan Taşeron işçiler İhtiyaç fazlası olmuyor da Sendikalı işçi mi ihtiyaç fazlası oluyor” biçiminde konuştu. Yasa yürürlüğe girmeden önce belediye başkanları ile bu konuda görüşmeler yapacaklarını söyleyen Bayram;”En azından işçilerimizin isteğe bağlı olarak yeni görev yerlerine gitmeleri konusunda başkanlarla uzlaşmaya çalışacağız. Yasa meclisten geçti ama yürürlüğe girmedi. Dolayısıyla daha zamanımız var. Bu konuda siyasi yöneticilerden destek bekliyoruz.”dedi. Ziyaretten büyük bir memnunluk duyduğunu söyleyen Karakaşoğlu ise “Sivil toplum kuruluşları toplumun kılcal damarlardır, AKP sendikalar üzerinde büyük bir oyun oynuyor. Mevcut sendikaları Sarı sendika haline getirmek için taşeron işçiliği getirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışıyor. Biz CHP olarak buna karşıyız. Çünkü biz tüm toplumun örgütlü bir konuma gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

Sürecin takipçisiyiz

 

Ziyaretin sonunda basın mensuplarının Bolu belediyesindeki işçilerin ikramiyesinin ne zaman ödeneceği hakkındaki sorularını yanıtlayan Bayram bu konuda ki takiplerini sürdürdüklerini söyleyerek; “Şu anda Bolu belediyesinin işçilerimize 6 adet ödenmemiş ikramiye borcu var. Geçen hafta yapılan belediye meclisi toplantısında İhbar ve Kıdem Tazminatları için Bolu Belediyesinin 1.620.000 TL kredi çekmesi yönünde bir karar alındı. Yaptığımız görüşmelerde bu kredinin işçilerimizin biriken ikramiyelerinin ödenmesi için de kullanılacağını öğrendik. Bu bizim için büyük bir umut ışığı oldu. Bunun onayı alındıktan ve para çıktıktan sonra işçilerimize ikramiyelerden doğan alacaklarının ödeneceğini düşünüyorum.” Dedi. Bolu belediyesinde çalışan 394 işçinin birikmiş toplam ikramiye miktarının yaklaşık olarak 1.200.000 TL tutarında olduğunu da sözlerine ekleyen Bayram;”En azından çekilecek olan kredinin yarısının biriken ikramiyelerin ödenmesinde kullanılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Torba yasa hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu ise çalışanların “İleri demokrasi” de haklarını aradıkları takdirde kafalarına copların indiğini vurgulayarak; “12 Haziran seçimleri tüm bunlardan kurtuluşun ve tüm çalışanların örgütlü olacağı ve emeğinin karşılığını alacağı günün adı olacak çünkü o gün CHP sandıktan birinci parti olarak çıkacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.