N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

NE YAZIK Kİ KADERE BAK!

Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımızda yaptığımız köklü değişiklikleri geride bırakmaya kaç ay harcarız belli değil. Salgın ülkemize gelmeden canımızı, malımızı, her şeyimizi kaybedecek gibi korkarken virüsün iliklerimize kadar bulaşması sonrası ‘rahatsız’ bir nefes aldık.

Maske takma zorunluluğu, sokakta yeme içme yasağı, yan yana durmama kuralı, sokağa çıkmama yasağı gibi farklı alanlarda uygulanması zorunlu onlarca kuralla birlikte hayatımız alaşağı oldu. Kurallara uyalım diye yaygara kopardıkça uyulmayan kurallar, maske takın dedikçe oramızda buramızda gezdirdiğimiz maskeler ve mesafeli duralım dedikçe kucak kucağa gelişlerimiz koronavirüsün ülkemizdeki yolcuğunda önemli bir yol harcırahı oldu.

Yakınlarını kaybedenlerin ağıtları, hastalık nedeniyle yataklara düşenlerin feryadı, sağlık çalışanlarının elinden alınan hakları, ekmek parası için tüm kuralları çiğnemeye hazır vatandaş ve esnafın isyanıyla geçen 1 yılda bu salgının ne olduğunu hiç mi hiç anlamadık.

Sosyal medya aleminde kopardığı yaygarayı unutup tüm kuralları geride bırakanların umursamazlığı, hibe desteği veriliyor denirken bir sürü alt şartlar nedeniyle beş kuruş destek alamayanların çıkmaz sokağı, virüs pik üstüne pik yaparken hiçbir kuralın sıkı uygulanmadığı turizm alanları ile ülkemiz bence de bu mücadelede büyük bir ‘başarı’ gösteriyor.

‘Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez’ mottosuyla hem yaz hem kış turizmini canlı tutmak için deve kuşu misali kafasına kuma gömen yetkililerin, salgının yayılmasını önlemek adına aldığı ‘esnek tedbirlerin’ meyvesini ilimiz Bolu’da da capcanlı görmek mümkün.

Bakan Fahrettin Koca tarafından her hafta başında paylaşılan il bazlı koronavirüs vaka haritasında ilimiz Bolu’daki vaka sayısının arttığını görürken Mart ayı kademeli normalleşme planlarını konuşmanın imkansızlığı ortaya çıkıyor.

Kimse kusura bakmasın… Kartalkaya’da kış turizminden gelecek paraya göz kırpanlar varken Bolu’da normalleşme değil sıkı tedbirler alınması şarttır! İlimizde ortaya çıkan bazı vakaların filyasyon hikayesindeki Kartalkaya etkeni hiçe sayılmamalıdır. Ya Kartalkaya ya Bolu Merkezi. Seçim vatandaşın değil, artık Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinindir. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar