Nereden nereye geldik!##hb_manset.gif

Nereden nereye geldik!##hb_manset.gif

Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz 2010 yılının kısa bir değerlendirmesini yaptı. Yıl içinde çöpten enerji üretimi tesisini hayata geçirmek amacıyla Güney Koreli bir firmayla mutabakat sağladıklarını vurgulayan...

Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz 2010 yılının kısa bir değerlendirmesini yaptı. Yıl içinde çöpten enerji üretimi tesisini hayata geçirmek amacıyla Güney Koreli bir firmayla mutabakat sağladıklarını vurgulayan Yılmaz Bolu’da çöp dağlarının artık tarihe karışacağını söyledi.

 

Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz 2010 yılı içersinde Bolu Belediyesinin kentin çöp sorununu çözme noktasında büyük bir gayret gösterdiğini söyledi. Güney Koreli bir firmayla yaptıkları işbirliği neticesinde önemli adımlar attıklarını söyleyen başkan Yılmaz, kentin çöp sorununu büyük projelerle ortadan kaldıracaklarını belirtti. Çöpten enerji üretimi tesisini hayata geçirmek amacıyla 2010 yılı içinde Güney Koreli bir firmayla mutabakat sağladıklarını ifade eden Yılmaz, ''İmzalar atıldı ve yer teslimi yapıldı. Yakın zamana kadar çevre sağlığımızı tehdit eden çöp, modern depolama tesislerine aktarılacak, ayrıştırılıp enerji üretimi tesisinde enerjiye dönüştürülerek ekonomiye ve doğaya yeniden kazandırılacak. Çöp dağlarımız artık şehrimizin en güzel yeşil alanlarına dönüşüyor. Çöp kokuları yerine, şehrimize kullanılabilir enerji yayılıyor'' diye konuştu.

Düşleri gerçek yapıyoruz

Yılmaz, kolektör hattı çalışmasına değinerek, projenin, Bolu havzasını tümüyle kuşattığını belirtti. Yılmaz, ''110 kilometre uzunluğunda sanayi atıkları ayrı, evsel atıklar ayrı hatlardan artıma tesislerine aktarılıyor. Ana hattı tamamlanmış bulunan kolektör hattına, ayrıca Abant Gölü, Bolu Dağı havzası ve Mudurnu yolu Tepe karakolu mevkiine kadar toplam 70 kilometre ilave hat programlanmıştır. Bolu Havzası atık su kolektör hattı insan ve çevre sağlığımızı tehdit eden özellikle sanayi ve kimyasal atıklarla diğer bütün atıkları Bolu havzasından toplayıp 'Pis Su Artıma Tesisine' aktaracak ve arıtılmasını sağlayacaktır'' dedi. Bolu’nun sularıyla, ormanlarıyla çevre ve doğal zenginlikleriyle Türkiye'nin en şanslı kentlerinden biri olduğunu vurgulayan Yılmaz, ''Hayat ve sağlık dolu sularımızı, doğal kaynaklarımızı, geçmişte büyük bir sorumlulukla çevremize kaptırdılar. Kendi şehrimizi ve sevgili Bolu halkını, çöp sularının karıştığı yeraltı suları ve Çay Gökpınar'dan gelen bol kireçli sağlıksız sularına mahkûm ettiler. Göreve gelir gelmez, büyük bir yatırım hamlesiyle, su projelerini hayata geçirmeye başladık. Bir milyon nüfusa yetecek 'Temiz Su Arıtma Tesisi' kısa zamanda tamamlandı. Artık Bolu halkı tertemiz, kireçsiz, sağlık ve hayat dolu su içecek'' diye konuştu.

''Olimpiyat ve spor kompleksi''

2011 yılı projelerine değinen Yılmaz, ''Bolu'nun geleceğini parlatacak, küresel ölçekte ve önemli projelerimizden biri de 'Karaçayır Olimpiyat ve Spor Kompleksi' projesidir. 1 milyon 900 bin metrekare alan üzerinde inşa edilecek olimpiyat kompleksi tamamlandığında, uluslararası bir prestij mekanını Bolu'ya kazandırmış olacağız. İçinde 5 bin kişilik kapalı salonun da bulunduğu tesiste, tüm olimpiyat kategorileri yer alacak. Boluspor’umuza destek olacak birimler bulunacaktır. Halen devam eden Boluspor'a destek programlarımızdan biri de mevcut stadyum ışıklandırılması çalışmasıdır.''dedi. Yılmaz, 2011'de içme suyu şebekesini komple elden geçireceklerini, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesinin yenileyeceklerini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.