Öğretmen liseli olmak başkadır

Öğretmen liseli olmak başkadır

Öğretmen Okulların açılışının 163. yıldönümü İlimizde de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.   Anadolu Öğretmen Lisesi’nde düzenlenen programda öğrencilerin hazırladıkları ve...

Öğretmen Okulların açılışının 163. yıldönümü İlimizde de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

 

Anadolu Öğretmen Lisesi’nde düzenlenen programda öğrencilerin hazırladıkları ve sergiledikleri etkinlikler büyük beğeni topladı. Anadolu Öğretmen Lisesi çok amaçlı salonundan düzenlenen programa Vali Yardımcısı H.Necdet Özeroğlu, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Okul Meclis Başkanı Arda Süren yaptığı öğretmen olmak ile ilgili konuşmasında öğretmenliğin ne kadar zor ama bir o kadar da kutsal bir meslek olduğunu katılımcılara aktardı. Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Kenan Kuş ise öğretmenliğin ve eğitimin önemine değindi. Eğitimi iyi olan ülkelerin hep ileride olduklarını söyleyen Okul Müdürü Kenan Kuş, öğretmen okullarının tarihçesi hakkında da katılımcılara bilgiler aktardı.
Programın ilerleyen bölümünde öğretmenliğin önemi ve Öğretmen Okullarının tarihçesi ile ilgili bir slayt gösterisi sunulurken, bir okul öğrencisinin okuduğu ‘Öğretmen Liseli Olmak’ şiiri uzun süre alkışlandı. Daha sonra ise yine okul öğrencileri tarafından sahnelenen ‘Karanlıktan Aydınlığa’ isimli oratoryo katılımcılardan büyük alkış aldı. Program öğrencilerin okuduğu birbirinden güzel türküler ile sona erdi.

 

Sorunlar masaya yatırıldı

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü tarafından Öğretmen Okullarının kuruluş yıldönümü nedeniyle, ‘Öğretmen Yetiştirme Sistemindeki Gelişmeler ve Sorunlar’ adlı bir konferans gerçekleştirildi. İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen konferansa AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Canan Çetinkanat, öğretim üyeleri ve Eğitim Fakültesi öğrencileri katıldı. Konferansa Konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayyip Duman, öğretmen okullarının geçmişte üstlendiği misyona değinerek, günümüzde eğitim fakültelerinin karşılaştığı sorunlar hakkında genç öğretmen adaylarına bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.