Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

OLMADI, OLDURAMADIK VE ÜLKE GİTTİ BİZDEN!

Yıllar önce hatırlar mısınız bilmem ama HEDEF 2023 başlığı ile billboardlarda çokça gördüğümüz bir afiş vardı hükümet tarafından ülkenin her yerine asılan. 2023 yılının hedefleri, Türkiye’nin Cumhuriyetin yüzüncü yılında nasıl bir yer olacağı anlatılan. Başlık başlık hatırlayalım o afişi bakalım o hedeflerin neresindeyiz.

Hükümet, öyle bir Türkiye hayal etmiş ki 2023 için ileri demokrasiye kavuşmuş. Biz 2023’e girmeden önce zaten demokrasinin ne demek olduğunu unuttuğumuz çokça zaman yaşadık. Demokrasi o kadar ileri gitti ki artık ülke olarak göremiyoruz. Yani olmadı!

Bir Türkiye hayal etmişler 2023 yılı için Dünya’nın en büyük ekonomileri içerisinde ilk 10’a girmiş. Şu olduğumuz dönemde bırakın ilk 10’a girmeyi, 20. Sırayı görürsek iyi. Yani olmadı!

Bir Türkiye hayal etmişler milli geliri 2 trilyon dolara ulaşmış, şuan için milli gelir 900 milyar dolar o da sadece kalem hesabı yaz, çiz hesaplamasıyla. Yani olmadı!

Bir Türkiye hayal etmişler, kişi başına geliri 25 bin dolar olan. Bugünün ekonomisinde kişi başına düşen gelir 9 bin dolar, o da çok küçük bir kesimin cepleri çokça doldu, geri kalanın geliri günden güne eridi diye çıkan hesap. Yani olmadı!

Bir Türkiye hayal etmişler, ihracatı 500 milyar doları aşmış. 2022 yılı ihracat verisi 254 milyar dolar oldu ve bununla övünülüyor. Yani olmadı

Yine bir Türkiye hayal etmişler, işsizlik oranı %5’in altına inmiş. Şuan işsizlik oranı %10, pek tabi TÜİK’in verilerine ne kadar edilebilirse. Yani olmadı!

Bu liste böyle hayallerle uzayıp gidiyor. Pek tabi hayal etmek güzel. Umut olmadan yaşam olmaz ama insan hedeflerine ulaşmak için de çaba gösterir. Buradan gözüküyor ki hükümet hedeflerine ulaşmak için çaba göstermek yerine ülkeyi nasıl geriye götürürüm diye çabalamış. Durum, gerçekler ortada.

Şimdi bizden son bir şans daha istiyorlar. New için bir yirmi yıl daha geriye gidelim diye mi? Dünyanın büyük ekonomileri sırasında daha geriye gidelim diye mi? Millet uzaya giderken biz millet olarak yerin altına daha çok girelim diye mi? Gençlerimizdeki umut her geçen gün biraz daha körelsin, adalete demokrasiye olan inanç günden güne yok olsun diye mi?

Siz söyleyin kaç yıl daha şans versek bu hayallere ulaşırız? Ya da bu sistemle ulaşabilmemiz mümkün mü? Gerçekler ortada, takdiri siz de.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar