Onu unutmak mümkün mü?

Onu unutmak mümkün mü?

Mengen’li Kadir Yetkin 1938 yılında canlı olarak gördüğü Mustafa Kemal Atatürk’ü hiçbir zaman unutamadığını belirtti. Köşkte Atatürk ve yanındaki misafirlere servis yaparken Almanya Cumhurbaşkanının...

Mengen’li Kadir Yetkin 1938 yılında canlı olarak gördüğü Mustafa Kemal Atatürk’ü hiçbir zaman unutamadığını belirtti. Köşkte Atatürk ve yanındaki misafirlere servis yaparken Almanya Cumhurbaşkanının üzerine yemek döküldüğünü, Mustafa Kemal Atatürk’ün  'Çok elaman yetiştirdim ama uşak yetiştiremedim' dediğini hatırlatan Yetkin; “Yunus Nadi Bey bu söze tarih kitaplarında yer vermişti.” Dedi.

 

Mengen’de yaşayan 100 yaşındaki Kadir Yetkin, Zonguldak ziyareti sırasında gördüğü Mustafa Kemal Atatürk'ü unutamadığını söyledi.1 Mart 1911 yılında Mengen’de doğduğunu söyleyen Kadir Yetkin ''Daha sonra ailemle birlikte İstanbul'a gittim. 16 Mart 1920 tarihinde İngilizlerin İstanbul'u işgal etmesi üzerine Gül Cemal Vapuru ile Zonguldak'a geldik. Bir kaç yılın ardından iş aramaya başladım. Zonguldak vilayetinde valinin yanında çalışmaya başladım. Çok az maaş aldığım için durumu orada görevli müdürlere bildirdim. Müdürlere vali beyle görüşmesini maaşımın çok az olduğunu söylemelerini rica ettim. Onlarda vali beyle görüştüler ve bir şirkette görev yapmama karar verildi. Ertesi gün bir şirketin muhasebe müdürüne gittim ve bana bir masa başı görevi verdiler'' dedi. Yetkin, 1938 yılında Atatürk'ün Samsun'dan İstanbul'a dönüşü sırasında Zonguldak'a uğrayacağının telsizle bildirilmesi üzerine hazırlıkların yapılmaya başladığını anlatarak, ''Atatürk'ün Zonguldak'a geleceğini Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yunus Nadi bey telsizle bildirdi. Atatürk'ün köşkte ağırlanması için vali beyle görüşüldü. Zonguldak halkı Atatürk'ü getiren Yavuz zırhlısı görmek için iskeleye akın etti. Atatürk'ün vapurdan çıkması ile halkın heyecanı Zonguldak'ı titretti ve alkış fırtınası koptu.'' diye konuştu. Atatürk'ün ağırlanacağı köşkte hazırlıkların yapıldığını anlatan Yetkin, ''Atatürk için yemekler hazırlanmaya başlandı. Atatürk köşke geldiğinde yanında Alman Reis'i Cumhuru bulunuyordu. Şirketin genel müdürü yemek servisinde benimde bulunmamamı istedi. Atatürk ve yanındaki misafirlere servis yaparken Alman Reis-i Cumhuru kolunu oynatınca yemek döküldü. Dökülen yemeği gören Mustafa Kemal Atatürk 'Çok elaman yetiştirdim ama uşak yetiştiremedim' dedi. Yunus Nadi Bey bu söze tarih kitaplarında yer verdi'' şeklinde konuştu. Yetkin, Atatürk'ün mavi gözlü, uzun boylu ve çok zeki biri olduğunu, toplantılarda hep memleket müdafaası ile ilgili konuştuğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.