Oran gündemi belirledi

Oran gündemi belirledi

CHP Genel başkan yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis başkanı Umut Oran’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili olarak sarfettiği;” Osmanlı zamanında yaşasaydı, ya Bostancıbaşı'na teslim edilir ya...

CHP Genel başkan yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis başkanı Umut Oran’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili olarak sarfettiği;” Osmanlı zamanında yaşasaydı, ya Bostancıbaşı'na teslim edilir ya da Harem Ağası yapılırdı.'' Biçimindeki sözleri geçtiğimiz haftaya damgasını vuran en önemli olaylar arasında yer aldı. Pazar günü Denizli’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay Oran'ın, açıklamalarını eleştirerek, 'Doğrusu bu bir genel başkan yardımcısının büyük cehaletini ortaya koyan bir açıklamadır' dedi.

 

CHP'li Umut Oran geçtiğimiz Cuma günü yaptığı yazılı açıklamasında, ''Son günlerde AKP çevreleri, Osmanlı Devleti üzerinden farklı çevrelere baskıcı ve yasaklayıcı bir tutum sergilemektedirler'' ifadesini kullanmıştı.

Özgürlüklerimiz Cumhuriyet Türkiye'sinin nimetleridir

''CHP olarak, Osmanlıya, ecdadımıza sahip çıktığımız bilinmektedir. Ancak şu anda sahip olduğumuz özgürlüklerin Cumhuriyet Türkiye'sinin nimetleri olduğu açıktır'' diyen Oran, şunları kaydetmişti,;''Özgürlüklerin, başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, İsmet İnönü ve Celal Bayar gibi liderlerimiz tarafından kurulan Cumhuriyet Türkiye'sinin bize sağladığı nimetler olduğunu, insanca yaşam hakkının, bize padişahlık tarafından değil, Cumhuriyet tarafından sunulduğunu da takdir edelim. İnsaf sahibi olan hiç kimse, 'sanki bu ülke, bu devlet kaya kovuğundan çıktı, benden önceki herkes bu ülkeyi batırdı, ben kurtardım' havası atmaya kalkışmasın. Kadirbilirlik, geçmişe saygı edebiyatı yapanlar, yakın geçmişin birikimleri üzerinde yükselip, o koltuklara oturabildiklerini akıllarından çıkarmasınlar. Geçmişe takılıp kalanlar, geleceği göremezler. Ne yeniden Osmanlı kurulur, ne de Erdoğan padişah olur. Birileri, Kasımpaşa'dan çıkıp, bu kafayla ve bu iktidar hırsıyla Osmanlı zamanında yaşasaydı, ya Bostancıbaşı'na teslim edilir ya da Harem Ağası yapılırdı.''

Bu nasıl ana muhalefet partisi?

 

Oran’ın açıklamalarına cevap veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Kasımpaşalılığı Osmanlı dönemi harem ağalığıyla irtibatlandıran açıklamalarını eleştirerek, 'Doğrusu bu bir genel başkan yardımcısının büyük cehaletini ortaya koyan bir açıklama' şeklinde konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili ifadeler kullandığını ve Kasımpaşalılığı, Osmanlı dönemi harem ağalığıyla irtibatlandıran bir açıklama yaptığını anımsatan Bakan Atalay, şöyle konuştu:'İşte efendim Kasımpaşa'dan çıkanlar, yetişenler, ancak haremağası olur' gibi. Bu nasıl ana muhalefet partisi? Bu nasıl ana muhalefet partisinin politikası? Kendi ülkesinin başbakanına hakaret ediyor. Bunu kınıyorum. Böyle bir muhalefet olması üzüntü verici. Sürekli hakaret edip bu tür kavramlar kullanıyorlar. Bu acizliğin ifadesidir”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.