Ormanlar İsmet Özhan’a emanet

Ormanlar İsmet Özhan’a emanet

Bolu Aladağ Orman İşletmesinde görevli 49 yaşındaki İsmet Özhan, bin 850 metre yükseklikte bulunan kuleden orman yangınlarını gözetliyor.   Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde 34 yıldır çalışan...

Bolu Aladağ Orman İşletmesinde görevli 49 yaşındaki İsmet Özhan, bin 850 metre yükseklikte bulunan kuleden orman yangınlarını gözetliyor.

 

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde 34 yıldır çalışan İsmet Özhan, Aladağ Orman İşletmesine bağlı ve bin 850 metre yükseklikteki yangın gözetleme kulesinde tek başına görev yapıyor.

Omzunda silahı, bir elinde telsizi ve bir elinde dürbünüyle ormanları kontrol eden Özhan, gördüğü en küçük dumanı bölge müdürlüğüne telsizle bildiriyor.

Ayda 15 gün boyunca gözetleme kulesinde 24 saat yangın nöbeti tutan Özhan, orman içerisinde olmaktan, temiz havada nöbet tutmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Özhan, 1977'den bu yana orman işletmelerinde çalıştığını ifade ederek, ''Mudurnu'da 17 yıl yangın kulelerinde çalıştım. 10 yıl santral görevlisi olarak çalıştım. 2007 yılında Bolu orman İşletme Müdürlüğü'ne geldim. Şu an Ardıç Tepe kulesinde yangın gözetleme yapıyorum. Ayda 15 gün tepede 24 saat boyunca gözetleme yapıyorum. kadın olduğum için korkacağımı düşünüyorlardı ama korkmuyorum. Yangın olduğu zaman telsizle ve telefonla merkeze bildiriyorum. Şuana kadar orman yangını olmadı. Sadece Feriz köyünde bir ev yangını çıkmıştı onu telsizle merkeze bildirdim. Ormanlara gözüm gibi bakıyorum'' diye konuştu.

Yabani hayvanlardan korkmadığını kaydeden Özhan, ''Bu yıl geyiklerle karşılaştım. Ama diğer kulelerde kuleye gelip giderken ayı gördüm orman içerisinde. Başka hayvanlarla karşılaşmadım. Onlardan korkmuyorum. Ben onlara bir şey yapmadığım sürece onlarda bana bir şey yapmaz'' dedi.

Ardıç, yangın gözetleme kulesinde yangın nöbeti tutan İsmet Özhan, son bir haftadır havalarının soğuduğunu kaydederek, ''Ağustos ayın olmasına rağmen havalar soğuduğu için sobayı kurdum ve ısınmak için gözetleme yapmadığım zamanlar odun kırıyorum. Akşama doğru hava soğuyor ve soba yakarak ısınmak zorunda kalıyorum'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.