Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

OY KULLANIRKEN DİKKAT!

Ülkemizde yapılacak olan seçime son iki gün kala kullandığımız oyların geçersiz olmaması için önemle dikkat etmemiz gereken hususlara birlikte bakalım.

Kullanılan oyların geçersiz sayılacağı haller şunlar:

  1. Birden fazla ittifaka veya siyasi partiye oy basılması
  2. Oy pusulasının bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması
  3. Oy pusulasının üzerine müdür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaret, imza kaşesi veya parmak izi basılması
  4. Bir siyasi parti alanına basılan ‘Tercih’ ya da ‘Evet’ mührünün alanları ayıran çizgili bölgeyi aşıp, başka bir siyasi partiye ayrılan alana taşmış olması oy pusulasını GEÇERSİZ kılar
  5. Birden fazla, ittifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ve ittifak alanı içerisinde yer almayan siyasi partiye ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührü basılmış olan oy pusulaları GEÇERSİZ sayılır.

Peki ittifaka basılan ortak oylar nasıl bölüştürülecek?

Seçim yasasında Nisan 2022’de yapılan değişiklikle milletvekilleri doğrudan partilerin aldığı oy oranlarına göre bölüştürülecek. ‘İttifak ortak oyları’ partilerin seçim bölgesinde ittifak içinde aldığı oy yüzdelerime göre bölüştürülecek.

Hepimiz sandığa gitmeli, benim bir oyumla ne değişecek demeden hangi siyasi görüşte isek o partiye oy vermeli ve vatandaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz. Oylarımızı kullanırken de lütfen ama lütfen yukarıda size anlattığım hususlara dikkat edelim.

Oy namustur. Oy kullanmak ise vatandaşlık görevidir. Lütfen bunu unutmayalım.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar