Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

OYUNU KURAN KAZANIR-KAZANDIRIR

Sivil Örümceğin Ağında 36. Basımdan özetle iki döviz, devlet tahvili vurgunu 

Vurguncu ve birlikte hareket eden bankacılar, Fransız Societe Generale Bankası’nın gizli tutulan özelleştirileceği bilgisini Maliye Bakanlığındaki üst düzey yöneticiden almışlardı. Hemen banka tahvillerini ucuza kapattılar; Özelleştirme kararı açıklanınca yükselen fiyatla sattılar.

Kısa süre sonra özelletirme ihalesi iptal edildi; tahvil fiyatı düştü. Vurguncunun açıklamalarına kanarak tahvil alanların zararları büyüktü.

İçerden bilgiyle vurgunu yöneten kişi 2,2 milyon dolar, Lübnanlı Banker 3,5 milyon dolar, Maliye Bakanlığı yetkilisi 289.200 dolar kazanmışlardı.

Paris Savcısı1987’de, vurguncular, Maliye Bakanlığı yetkilisi, bankanın bazı yöneticileri ve vurgunun para trafiğine aracılık eden bankerler hakkında soruşturma açtı.

Fransız mahkemesi, içerden bilgi sızdırarak vurgunu yönetini 2 yıl hapis, en az 1,5 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Mahkemenin Hollanda, İngiltere, İsviçre ve Lüksemburg’tan istediği belge-bilgi 14 yıl gecikmeyle 2002’de gelince hapis cezası zaman aşımından düştü.  Ancak para cezası istemiyle dava açılabildi. Bu arada iki ünlü sanık ölmüştü.

Bunlardan biri banka sahibiydi ve Miami'de ABD-İsviçre-Türkiye-Kolombiya eroin-kokain para trafiğine yardımcı olduğu için soruşturulmuştu.

Mahkeme 2002’de içerden bilgi sızdıran, yanlışa yönlendiren açıklamalarıyla piyasayı dolandırarak suç işlediğine karar verdiği vurgunun baş yöneticisini 2,2 milyon euro para cezasına çarptırdı.

Medyada yabancı parayı aşağılıyor ve ...                                                                  

Fransa vurgunundan 6 yıl sonra London Times Financial yayın yönetmeni Anatole Kaletsky, piyasa oyunculuğuyla ünlü kişiden aldığı mektuptan söz etti.

Ünlü piyasa oyuncusu mektubunda “Alman Markıyla yerin dibine!” diyor ve ellerindeki Alman devlet tahvillerini satacaklarını, Fransız devlet tahvilleri alacaklarını bildiriyordu.

Haber yayıldı; Alman Markı sallandı, Fransa’da tahvil yükseldi. Vurguncular, Fransa tahvillerini sattılar; ardından ucuzlayan Alman Markı aldılar. İşlem tamam ve kazanç da kazançtı.

Vur-kaçın en önemli kuralı                                     

Denetimden kaçmak için en iyi yöntem, devlet ve kurum yöneticilerince kullanılan şirket-vakıf ağları kurmaktır. Ne kadar kartelleşmiş aile varsa, onların da en az o kadar vakıf içinde vakıfları, sözde "sivil toplum örgütleri" , sözde cemaatlerivardır.

Kişisel paralar ve mallar, vakıflarda, fonlarda, hisse senetlerinde, yabancı bankalarda, yabancı devlet tahvillerinde gezdirilir. Dolaşımının izlenememesi için para, güvenilir küçük devlet kralına, prensine emanet edilerek işletilir.

Büyük paralar ülkelere girip çıktıkça, o ülkelerde çöküntüler o denli hızlanı; her giriş çıkış oyunu kuranlara kazandırır…

Önceki ve Sonraki Yazılar