Özkan ve Balbay’ı Milletvekili yapacağız

Özkan ve Balbay’ı Milletvekili yapacağız

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, Ergenekon davası kapsamında Silivri’de tutuklu bulunan gazeteci Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın milletvekili olabilmesi için tekliflerinin yerinde durduğunu belirterek, "Seçim...

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, Ergenekon davası kapsamında Silivri’de tutuklu bulunan gazeteci Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın milletvekili olabilmesi için tekliflerinin yerinde durduğunu belirterek, "Seçim takvimi açıklandığı zaman kendilerinin talepleri olduğu takdirde istedikleri yerden birinci sıradan aday göstereceğiz." dedi.

 

Seçim çalışmaları kapsamında Bolu’ya gelen DSP Genel Sekreteri ve Denizli milletvekili Dr.Hasan Erçelebi, partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Erçelebi, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın milletvekilliği adaylığı için tekliflerinin yerinde durduğunu söyledi. Erçelebi, "Teklimiz açıktı. Özkan ve Balbay’a o teklifimiz yerinde duruyor. YSK takvimi açıkladığı zaman, talepleri olduğu zaman, istedikleri zaman birinci sıradan adaylar." diye konuştu. Bu konudaki eleştirilmeleriyle ilgili soruya Erçelebi, şu karşılığı verdi: "Eleştiriler bizi çok ilgilendirmiyor. Bu insanları suçlu olduğuna inanmıyoruz. Buradan çıkınca af oluyormuş gibi değil, eğer varsa suçları mahkeme devam eder. Ama onların haksız şekilde orada tutuklanmalarına bir türlü kabullenemiyoruz. O yüzden teklifimiz geçerli. Sonuna kadarda geçerli olacak."

 

212 sayılı yasayı hükümet paramparça etti

 

DSP’nin, 12 Eylül’de genel başkan ve başbakan Bülent Ecevit’in verdiği basın özgürlüğü mücadelesini bugünde verdiğini belirten Erçelebi, “Çünkü bizim kurucumuz Bülent Ecevit gazeteciydi. Bugünde genel başkanımız Masum Türker’de gazetecidir. Bizim partimizde gazetecilik basın ve basın özgürlüğünün ayrı bir yeri var. 212 sayılı yasayı bu hükümet yonta yonta bitiremedi. Yıpranma haklarının ellerinden aldı. Hükümet olduğumuzun ertesi günü Bakanlar Kurulu kararı olarak Meclis’e gelecek ilk yasa tasarısı basın özgürlüğü, yıpranma hakları ve diğer özlük haklarıyla ilgili olacak. Bir ay önce Meclisten yandaş tabir edilen pek çok arkadaşımız atıldı, işine son verildi. Bir gazetecinin işsiz kalması kadar kötü bir şey yok. Onların sermayeleri emekleridir, beyinleridir ve enerjileridir. Bir basın mensubu dünyanın en tehlikeli işlerinden çalışır. DSP olarak basın özgürlüğü konusunda çok hassasıdır.” ifadelerini kullandı.

 

"Silivri Hapishanesi sanki ikinci bir basin konseyi oldu"

 

DSP Genel Sekreteri Erçelebi, Ergenekon davası kapsamında gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, şunları söyledi: "Dün Meclis’te seçim kararı alınırken, eş zamanlı baskınlar tutuklamalar oldu. Bunlar gerçekten birer tesadüf müdür, değil midir? Bunun yorumunu düşünen insanlara aydınlara halkımıza bilim insanlarına ve dünyada özgürlük için mücadele edenlere havale ediyoruz. Şuanda Silivri hapishanesi sanki ikinci bir basın konseyi oldu. İkinci gazeteciler cemiyeti oldu. Hatta ikinci bir çağdaş gazeteciler cemiyeti oldu. Ama bu nasıl hükümettir nasıl zihniyettir, nasıl anlayıştır? İki gazetecinin bir odada kalmasına bile tahammülü olmayan bu zihniyet, nihayet dün Balbay’ı, Özkan’ı hücreye gönderdi. Perinçek’i de hücreye gönderdi. Acaba bu üç kişi, daha önce dışarıda kuramadıkları örgütleri, gizli örgütleri, ikişer ikişer kalınca mı kurmaya başladılar diye merak etmeye başladım. Dünyaya gülünç oluyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.