Polis kendi alacağının peşine düştü

Polis kendi alacağının peşine düştü

Bolu-Abant kavşağındaki Highway Outlet projesi kapsamında kurulan BOLUDAĞI  A.Ş.'nin %15 hissedarı olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) Polise bağlı Ankara Sigorta'ya 30 milyon TL’nin alacağı için tam yetki verdi....

Bolu-Abant kavşağındaki Highway Outlet projesi kapsamında kurulan BOLUDAĞI  A.Ş.'nin %15 hissedarı olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) Polise bağlı Ankara Sigorta'ya 30 milyon TL’nin alacağı için tam yetki verdi. Yetkililer bu parayı icra yoluyla tahsil edecek...

 

Takvim gazetesinde yer alan habere göre Mali suçlarla mücadele eden polis bu kez kendi alacağının peşine düştü. Polise bağlı Ankara Sigorta 30 milyon lira prim borcunu ödemeyen acenteler hakkında icra takibi başlattı. Geçtiğimiz yıl 114 acentesini kapatan ve 65 milyon TL zarar eden polise bağlı Ankara Sigorta'nın acentelerden 30 milyon TL alacağı ortaya çıktı. Polisin 30 milyon liralık prim alacaklarının yüzde 50'sini 3-4 acentanın oluşturduğu öğrenildi. 3-4 acentenin her ay sonunda şirkete ödemesi gereken primlerini yıllarca ödemeyerek sigortaya yaklaşık 15 milyon lira borç taktığı öğrenildi. Ankara Sigorta'yı dolandıran acentelerden tahsilât yapılması için icra takibi başladı. 220 milyon lira sermayesi bulunan Ankara Sigorta, sektördeki yüzde 2'lik pazar payını kısa vadede yüzde 5'e çıkartmayı ve kâr eder hale gelmeyi amaçlıyor. Yeniden yapılanmaya giden şirket "stratejik" ortaklıkla büyümeyi planlıyor. Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) yönetimi, Ankara Sigorta'ya bu konuda tam yetki verdi. Danışmanlık şirketleri aracılığı ile sigorta devi firmalarla temasa geçildi. Stratejik ortaklık için uluslararası portföye sahip köklü bir sigorta şirketi düşünülüyor.

İki İstasyon Bulunuyor
2010'da üyelerine 367 milyon 139 bin 232 lira borç (kredi) veren POLSAN, akaryakıt, inşaat, turizm ve su sektörüne yatırım yaptı. Yeni kurulan Polpet Akaryakıt TP ile anlaşarak Yozgat Yerköy'de ilk akaryakıt istasyonunu açtı. Bunu Lüleburgaz ve Ankara'da yeni açılacak iki akaryakıt istasyonu izleyecek. POLSAN, Atasu A.Ş.'ye ait A.O.Ç. markalı su fabrikasına % 75 ortak oldu ve 26 milyon TL yatırım yaptı.

81 Milyon Lira Kâr
Aktif varlıkları 817 milyon 222 bin 316 lira olan POLSAN'ın iştirakleri arasında Polsan Turizm, Poltek, Polsan İnşaat, Ankara Sigorta ile Polsan Portföy bulunuyor. Atasu, Boluda ve Polpet şirketlerine ortak olan POLSAN geçen yıl 81 milyon 452 bin 801 lira net kâr elde etti.

 

BOLUDAĞI  A.Ş.
POLSAN'ın en büyük yatırımı, Bolu-Abant kavşağında 623 dönümlük araziye Highway Outlet projesi kapsamında kurulan BOLUDAĞI  A.Ş.'ye ortaklığıyla oldu. 74 milyon 958 bin 400 TL yatırım ile projenin yüzde 15 hissedarı olan POLSAN, 3 benzin istasyonu için OPET'le anlaştı. Sadece üç akaryakıt istasyonundan yıllık 20 milyon lira gelir öngörülüyor.

Alacağı 30 Milyon Lira

Ankara Sigorta'nın 30 milyon liralık pirim alacağının yarısı 3-4 acenteden kaynaklanıyor.
Yetkililer bu parayı icra yoluyla tahsil edecek...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.