Projeler görücüye çıktı##hb_manset.gif

Projeler görücüye çıktı##hb_manset.gif

Aylardır önemli tartışmaların odağında yer alan “Hükümet Meydanı Projesi” Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında masaya yatırıldı. Bolu’da görev yapan sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcilerinin yanı...

Aylardır önemli tartışmaların odağında yer alan “Hükümet Meydanı Projesi” Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında masaya yatırıldı. Bolu’da görev yapan sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra halktan da katılımın olduğu toplantıda konuşan başkan Yılmaz Bolu’ya 40 dönümlük bir kent meydanını kazandırmak istediklerini söyleyerek; “Burada yanlış yapmak gibi bir lüksümüz yok, en son sözü anıtlar kurulu söyleyecek umarım her şey yolunda gider yılsonunda bolu orijinal bir kent meydanına kavuşmuş olur” diye konuştu.

 

Son günlerde Bolu kamuoyunda tartışmalara neden olan Kent Meydanı projesi ile ilgili sunumlar yapıldı.2 Firma tarafından hazırlanan projeler kamuoyu ile paylaşıldı. Sabah saat 11.00’de yapılan ilk toplantıda Mimarlar Odası, inşaat Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Harita Mühendisleri ve Makine Mühendisleri’ne sunum yapıldı. Sunum öğleden sonra tekrar gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri için tekrar yapıldı. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu'nda yapılan etkinlikte konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, iki farklı firmanın ''Kent Meydanı'' hakkında hazırladığı projeleri Bolulularla paylaşacaklarını, bu iki proje arasında seçim yapacaklarını belirtti. Firmaların hazırladığı projeleri izleyeceklerini dile getiren Yılmaz ''Burada yanlış bir şey yapmak istemiyoruz. Yanlış yapmak lüksümüz yok. Şu anda algılamakta zorlanabiliriz, ama geleceğe sağlam bakmak zorundayız. Konuyla ilgili tüm fikirlerinizi arkadaşlarımıza sunmanızı istiyorum. Burada yapacağımız fikir alış verişleriyle iki projeden bir tanesini yap işlet devret modeli ile ihaleye çıkartacağız. Bunun kararını da bu çalışmalarla vereceğiz'' dedi. Kentteki herkesin fikirlerini çok açık bir şekilde söylemesini isteyen Yılmaz, ''Şu anda tartışabileceğimiz gibi ek bir toplantı talep edilirse yeniden tartışabiliriz. Çok zamanımız yok. Bu proje ihaleye çıktıktan sonra ilgili kurullardan da geçmesi gerekiyor. Sadece bizim 'evet' dememizle olacak bir iş değil'' diye konuştu.
     Konuşmanın ardından yapılan sunumlarda ilk olarak Becikoğlu Şirketler gurubu adına Merve Poyraz söz aldı. Anıtpark’taki Atatürk heykeline dokunulmadan bir kent meydanı oluşturulması yönünde adımlar attıklarını söyleyen Poyraz; “Büyük bir otopark, süpermarket, Sentetik buz sahası, Turizm danışma merkezi, Büyük bir tören alanı ve ürünlerin sergileneceği bir sergi salonunu kapsayan, yoğun bir yapılaşmanın olmayacağı bir meydan konsepti tasarladık. Bununla ilgili görüş ve eleştirilere açığız “ dedi. Daha sonra söz alan TAB Gıda Genel müdürü Caner Dikici
RED firmasına yaptırdıkları proje hakkında katılımcılara bilgi verdi. Bu tür meydan tasarımlarında bir temanın olması gerektiğini söyleyen Dikici; “Bolu şehrine yakışacak, mimari kirlilik yaratmayacak ama eğlenceli olacak bir anlayışla projemizi tasarladık. Kentin tek meydanı olduğu için Anıt özelliği olduğunu unutmamamız lazım. Geniş katılımlı konserlerin, tiyatroların olacağı dünya markalarının ürünlerinin yer alacağı bir kent meydanını Bolu’ya kazandırmak istiyoruz.” dedi. Hazırladıkları Projede özellikle çocuklara önem verdiklerinin altını çizen Dikici; “600 araçlık bir otoparkın olduğu, miting alanının içinde yer aldığı, Işık ve lazer gösterilerinin sergileneceği büyük bir havuz projemizin ana parametrelerini oluşturmaktadır.” Biçiminde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.