Ruhsatı olmayan piliç yetiştiremeyecek

Ruhsatı olmayan piliç yetiştiremeyecek

Ziraat Yüksek Mühendisi Arif Ayyıldız,  Ruhsatı olmayan Kanatlı Kümeslerle şirketlerin yakın bir zamana kadar çalışmayacağının altını çizdi.Ayyıldız, son zamanlarda yapılan Piliç yetiştirme kümeslerinin...

Ziraat Yüksek Mühendisi Arif Ayyıldız,  Ruhsatı olmayan Kanatlı Kümeslerle şirketlerin yakın bir zamana kadar çalışmayacağının altını çizdi.Ayyıldız, son zamanlarda yapılan Piliç yetiştirme kümeslerinin Ruhsatlı olduğunu,  daha önce inşa edilmiş binaların ruhsatlarının olmadığını belirtti.

 

Ziraat Yüksek Mühendisi Arif Ayyıldız Bolu il sınırları içersinde çok sayıda Ruhsatsız tavuk Kümeslerinin bulunduğunu ifade etti. Ayyıldız,  Etlik Piliç yetiştirme kümeslerinin bakanlar kurulunun 10 Ağustos 2005 ve 13 Nisan 2007 tarihli işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin maddeleri uyarınca gayri sıhhi müessese ruhsatlandırma çalışması yapılması gerektiğini, Türkiye genelinde BESBİR e kayıtlı 15.000 kümesin olduğunu ve bu kümeslerin 13.000 adedine yakınının işyeri açma ruhsatının olmadığını belirtti. Bu tip işletmelerin çoğunun fason üretim yaptıklarını, mevzuat’ın karışık olması ve üreticinin harçlar altında kalması yüzünden Ruhsatlandırmaların ortada kaldığının altını çizen Ayyıldız, “Bu durumdaki kümeslerin GSM Ruhsatlandırma çalışmalarını, yetiştiriciye fazla bir külfet getirmeden, takibini yaparak ruhsat almalarına ve ruhsatlı çalışmalarına yardımcı oluyoruz “ dedi. Ayyıldız, bu çalışmanın tamamen Mevzuata uygun olarak yapıldığını ve vatandaşın mağdur olmasının engellendiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.