Bolu'da Gıda Denetimi: 10 Ekip ve 21 Personel İşletmelerde Görev Aldı

Bolu'da Gıda Denetimi: 10 Ekip ve 21 Personel İşletmelerde Görev Aldı

Bolu'da Gıda Denetim Seferberliği: 10 ekip, 21 personel ile işletmelerde denetim gerçekleştirildi. Toplu tüketim yerlerinde gıda güvenliği vurgulandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenilirliğinin korunması amacıyla Türkiye genelinde "Tarladan/Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliği" prensibi doğrultusunda kapsamlı denetimler gerçekleştirdi. Bu denetim seferberliği çerçevesinde Bolu ilinde de etkin bir denetim çalışması düzenlendi.

Bolu İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, denetimler kapsamında Bolu'dan 10 ekip ve 21 personel, çeşitli işletmelerde gıda denetimi gerçekleştirdi. Türkiye genelinde 81 ilde aynı anda yürütülen denetim faaliyetine Bolu'nun da katkısı büyük oldu.

Tarım ve Orman Bolu İl Müdürü İzzet Murat, denetimlerin önemine vurgu yaparak, "Yıl boyunca gerçekleştirilen gıda denetimlerimize ilaveten Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’nın talimatlarıyla 81 ilimizde 3 hafta boyunca tüm Türkiye ile eşzamanlı 7 bin 628 personelimizin katıldığı etkinliğe İl Müdürlüğümüz merkez ve ilçelerinde 10 ekip 21 personel ile katılım sağladı. Özellikle toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde yaz mevsimiyle ısınan havalarında etkisiyle birlikte zaman zaman yaşanan gıda kaynaklı hastalık/vaka durumları ile karşılaşmamak, etkilenen kişi sayısındaki artışı engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek kamu sağlığı ve tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

Murat, vatandaşları denetimlere aktif olarak katkı sağlamaya davet ederek, "Denetim Seferberliği kapsamında İl Müdürlüğümüz kontrol görevlilerince 21.08.2023-08.09.2023 tarihleri arasında lokanta, restoran, kafe, dönerci, fast-food, otel gibi toplu tüketim yerlerinde; kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik gıda denetimleri gerçekleştirilecektir. İnsan odaklı denetimlerimiz rutin, seferberlik ve ihbar odaklı olarak aralıksız devam edecektir. En iyi denetçi vatandaşımızın kendisidir. Bu bağlamda sizler de uygunsuz gördüğünüz durumları 7/24 ALO GIDA 174 ve 112 ihbar hattına bildirebilirsiniz" çağrısında bulundu.

Bu denetim seferberliği, halk sağlığının ve gıda güvenilirliğinin korunması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Toplu tüketim yerlerinde yapılan titiz denetimler, gıda kaynaklı sorunların önceden tespit edilmesini ve tedbirlerin hızla alınmasını sağlayarak kamunun sağlığını koruma amacına hizmet ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.