Çocuğunuzun böyle oturmasına asla izin vermeyin! O hastalığa davet çıkarıyor

Çocuğunuzun böyle oturmasına asla izin vermeyin! O hastalığa davet çıkarıyor

Okul çağında bu duruşa dikkat. Ciddi bir hastalığın habercisi. İşte ebeveynlerin dikkat edilmesi gereken şey...

Çocuklar sürekli büyüdükleri için vücutlarında birçok değişiklik yaşanabilir. Bu süreçte omurgaları da etkilenebilir. Özellikle okul çağında, çocuklarda sıkça görülen omurga sorunlarından biri skolyozdur. Skolyoz, omurganın yanlış bir şekilde eğriliği anlamına gelir. Çocukların oturma pozisyonu da bu sorunun tetikleyicisi olabilir.

Eğer çocuğunuz düzenli bir şekilde yanlış oturuyorsa, bu duruma dikkat etmek önemlidir çünkü bu, skolyoz gibi omurga sorunlarına neden olabilir. Çocukların sağlıklı bir omurga geliştirebilmeleri için doğru oturma alışkanlıklarını öğrenmeleri ve düzenli olarak kontrol edilmeleri gereklidir. Ebeveynler, çocuklarının oturma pozisyonlarına dikkat ederek, omurga sağlıklarını korumak için önleyici adımlar atabilirler. İşte detaylar...

Skolyoz

SKOLYOZ'A DİKKAT

Okul çağındaki çocuklarda sıkça karşılaşılan skolyoz konusunda Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sert, ebeveynlere önemli bilgiler verdi. Skolyozun omurganın 'S' veya 'C' şeklinde eğriliği olduğunu belirten Sert, bu durumun çocuklarda bel ve sırt ağrılarına, boy kısalığına, omuz eşitsizliğine, ileri eğriliklerde ise akciğer problemlerine ve nefes darlığına neden olabileceğini açıkladı. İşte diğer ayrıntılar...

Skolyoz

Ebeveynlere yönelik önerilerinde, çocukların okul çantası ağırlığına dikkat çeken Op. Dr. Mahmut Sert, çocukların yaş gruplarına göre belirlenmiş çanta ağırlıklarına uymaları gerektiğini vurguladı. Çantaların içine eşit ağırlıkların konulması, her iki omuza birden takılması ve uzun süre sırtta taşınmamasının önemine dikkat çekti. Ders sırasında çocukların dik pozisyonda oturmaları gerektiğini belirten Sert, masaya dayanarak veya sıralara eğilerek ders dinlemenin alışkanlık haline gelmemesi gerektiğini ifade etti.

Günlük alışkanlıkların omurga sağlığını etkileyebileceğine dikkat çeken Sert, özellikle okul servisinde tek tarafa yük vererek uyuyakalan çocuklar ve tablet, telefon gibi cihazlara fazla eğilen çocukların bu alışkanlıklarını gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Belirtilere dikkat çekerek, omuzlarda seviye eşitsizliği, duruş bozukluğu, topallayarak yürüme, bacak boyunda eşitsizlik ve sırtta bulunan kürek kemiğinin bir tarafının daha çıkıntılı olması gibi durumların çocuklarda skolyoz belirtileri olabileceğini söyledi.

Op. Dr. Mahmut Sert'in bu bilgileriyle ebeveynlere çocuklarının omurga sağlığına daha fazla dikkat etme ve gerekli önlemleri alma konusunda rehberlik sağlanmış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.