Covid-19 salgını sonrası Kızamık ve Zona’ya dikkat

Covid-19 salgını sonrası Kızamık ve Zona’ya dikkat

Covid-19 pandemisinin üç yılın ardından ortaya çıkan etkiler hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Şevket Özkaya, viral hastalıkların artış gösterdiğine işaret etti.

Özkaya, herpes virüsünün neden olduğu zona hastalığındaki belirgin artışa dikkat çekti.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Şevket Özkaya, Covid-19'un diğer viral, bakteriyel ve kanser hastalıkları üzerindeki etkilerinin şimdi daha belirgin hale geldiğini belirtti. Özkaya, "Covid-19 sadece kendisiyle sınırlı kalmıyor, tüm viral ve bulaşıcı hastalıkların seyrinde de değişikliklere yol açıyor" dedi.

covid-19-salgini-sonrasi-viral-hastaliklar-costu-1.jpg

Özkaya, ayrıca halk arasında bilinen çocukluk hastalığı olan kızamığın da görülme oranında bir yükseliş olduğunu ifade etti. "Kızamık, nadiren de olsa, özellikle bir yaş altındaki çocuklarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve bu durum ölümcül sonuçlara yol açabilir" diyen Özkaya, ayrıca kızamığın, koronavirüsten 5-6 kat daha bulaşıcı olduğunu ve aşısız kişilerde, özellikle hamileler ve bağışıklığı zayıf bireylerde, risk oluşturabileceğini ekledi.

covid-19-salgini-sonrasi-viral-hastaliklar-costu-2.jpg

Özkaya, kızamığın öksürme, hapşırma ya da konuşma esnasında etrafa saçılan damlacıkların solunması ya da hastanın kullandığı eşyalarla temas etme sonucu bulaştığını hatırlattı. Kızamığın kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, belirtileri hafifletmek için çeşitli tedavilerin uygulandığını belirten Özkaya, "Kızamık vakalarının artış göstermesine rağmen, hayatı tehdit eden bir durum yok. Ancak, iş gücü kaybını önlemek için toplumun sosyal hayatta daha kontrollü olmasını tavsiye ediyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.