COVID-19'un Yeni Tehdidi: Türkiye'de İlk Kez Eris Varyantı Tespit Edildi

COVID-19'un Yeni Tehdidi: Türkiye'de İlk Kez Eris Varyantı Tespit Edildi

Eris varyantı Türkiye'de ilk kez tespit edildi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 kişide görülen bu yeni varyantın detaylarını ve önemini açıkladı. DSÖ'ye göre belirtileri ve daha fazlası haberimizde.

Ülkemizde de kendini gösteren Kovid-19'un yeni varyantı Eris, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasıyla gündeme damga vurdu. Bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü belirten Bakan Koca, bu durumun "endişe konusu sayılmayacak bir gelişme" olduğunu vurguladı.

Bir Süredir Dünyada Görülen Eris Varyantı Türkiye Sınırlarında

Eris varyantı, dünya genelinde bir süredir pek çok ülkede ardı ardına tespit ediliyor ve vakaların artış gösterdiği kaydediliyor. Türkiye'de ise bugüne dek herhangi bir vaka tespit edilmemişti. Ancak bugün, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu üzere, Eris varyantı Türkiye'de de görülmeye başlandı. Bakan Koca, yaptığı açıklamada, varyantın yurt dışı temaslı ve aynı ildeki kişilerde tespit edildiğini belirtti.

Virülansı Düşük Fakat Dikkat Çeken Eris Varyantının Belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Eris varyantının belirtilerinin diğer COVID-19 varyantlarına benzer olduğunu bildiriyor. En yaygın görülen belirtiler ise; ateş, öksürük ve halsizlik şeklinde sıralanıyor. Bu nedenle, her zamanki gibi, belirtiler gösteren bireylerin hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve gerekli tedbirleri almaları önem arz ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Topluma Çağrı: Tedbirlere Devam

Bakan Koca, yapılan incelemeler neticesinde Eris varyantının hasta etme gücünün (virülansının) düşük olduğunu belirtti. Bununla birlikte, "Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi" ifadelerini kullandı. Koca, mevcut tedbirlere ve gündelik hayata devam edileceğini, özellikle büyüklerin ve kronik hastaların korunacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.