Makyaj yapmadan iyi düşünün

Makyaj yapmadan iyi düşünün

Makyaj malzemelerine bağlı bazı dermatolojik yan etkiler görülebileceğini belirten Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Deniz Seçkin, makyaj ürünlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara değindi.

Makyaj yapmanın pek çok kadın ve genç kız için günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Seçkin, “makyaj ürünlerine bağlı olarak çeşitli dermatolojik yan etkilerin ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. Bu yan etkilerin başında makyaj ürünlerine bağlı alerjik deri döküntüleri gelmektedir. Alerjik reaksiyonlar genellikle makyaj ürünlerinin temas ettiği bölgelerde kızarıklık, kaşıntı ve kepeklenme gibi belirtilerle kendini gösterir. Özellikle göz kapakları ve göz çevresi gibi hassas bölgelerde, göz farları ve rimeller gibi ürünlere bağlı olarak bu bölgelerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Eğer daha önce makyaj ürünlerine bağlı alerjik bir reaksiyon yaşandıysa ve bu reaksiyona neden olan madde deri testiyle tespit edildiyse, yeni bir makyaj ürünü satın almadan önce ürünün etiketine bakarak o alerjik maddenin ürün içinde olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir” dedi.

makyaj-guzellik-kadin-4.jpg

Prof. Dr. Seçkin, yağlı özellikteki kapatıcılar ve fondötenlerin özellikle yağlı ciltlerde ve akne sorunu olan gençlerde sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olabileceğini belirtiyor. Bu sebeple yağlı ciltlere sahip olan ve akneye yatkın kişilerin kapatıcı makyaj yapmamaları ve yağlı özellikteki makyaj ürünlerini ve fondötenleri kullanmamaları öneriliyor. Prof. Dr. Seçkin ayrıca, makyaj yaparken güneşten koruyucu kullanımının da önemli olduğunu vurgulayarak, makyaj öncesi güneşten koruyucuların kullanılmasının uygun olduğunu belirtiyor. Güneş ışınlarına korunmasız olarak maruz kalmanın uzun vadede deri yaşlanmasına ve deri kanserlerine neden olabileceğini ifade ediyor. Makyaj malzemelerinin kişinin kendi cilt tipine uygun olmasının da önemli bir konu olduğunu söylüyor. Yağlı ciltlerde yağlı ürünler kullanmanın ciltte yağlı görünüm artışına yol açabileceğini, kuru ciltlerde ise uygun olmayan ürünlerin ciltteki kuruluğu artırabileceğini belirtiyor. Bu nedenle cilt özelliklerine uygun ürünlerin, tercihen bir dermatologun önerileri doğrultusunda seçilmesi gerektiğini ifade ediyor.

makyaj-guzellik-kadin-2.jpg

Makyaj ürünleri satın alınırken ürünün son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Seçkin, son kullanma tarihi geçmiş olan ürünlerin kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu ürünlerin zaman içinde bakteri barındırabileceğini ve özellikle göz çevresi ve kirpikler için kullanılan ürünlerin kirpik dipleriyle gözün konjonktiva tabakasında enfeksiyonlara neden olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca, makyaj ürünlerinin başka bir kişiyle paylaşılmaması ve makyaj için kullanılan fırçaların en az haftada bir kez temizlenmesi gerektiğini ekliyor.

makyaj-guzellik-kadin-3.jpg

Prof. Dr. Seçkin, sosyal medyada son zamanlarda sıkça reklamı yapılan ev yapımı veya içeriği belli olmayan ürünlerin kullanılmaması gerektiğini de belirtiyor. Ayrıca, makyaj temizliğinin de önemine vurgu yaparak, gece yatmadan önce yüzdeki makyajın mutlaka deri tipine uygun temizleyici ürünlerle temizlenmesi ve ardından cildin nemlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.