Rinovirüs Alarmı: Okullarda Yeni Salgın Riski!

Rinovirüs Alarmı: Okullarda Yeni Salgın Riski!

Rinovirüs salgını okullarda alarm veriyor! Prof. Dr. Şirin Seçkin, çocukların risk altında olduğunu vurgulayarak korunma yöntemleri hakkında bilgi veriyor. Öğrenci ve aileleri için önemli bilgiler içeriyor!

Çocuklar En Büyük Risk Altında!

Rinovirüs, soğuk algınlığına sebep olan en yaygın virüslerden biri. Özellikle çocuklarda sıkça rastlanan bu virüs, yılda 3-5 defa hatta bazı durumlarda her ay rastlanabiliyor. Belirtileri arasında boğaz ağrısı, burunda yanma ve kuruluk başta gelirken, en belirgin belirtileri burun tıkanıklığı ve öksürük.

Okullar Virüsün Başkenti!

Rinovirüsün en kolay bulaştığı yerlerin başında okullar geliyor. Dr. Seçkin, virüsün okul ortamında daha kolay yayıldığını ve bu yüzden aile bireylerine de bulaştırıldığını belirtiyor.

63400eeed265a2212c6540a8.webp

Rinovirüsten Korunmanın Yolları

Okullarda ve evlerde bazı önlemler alarak bu virüsten korunmak mümkün. Dr. Seçkin, sınıf pencerelerinin açık tutulmasını, çocukların açık havada vakit geçirmesini ve ellerini sık sık yıkamalarını öneriyor. Ayrıca hapşırırken ve öksürürken dirsek içine yapılması, virüsün yayılmasını engelliyor.

Evde Alınabilecek Önlemler

Evde pencerelerin açık tutulması, kullanılan peçetelerin ortada bırakılmaması ve çocukların kişisel eşyalarının ayrılması gibi basit önlemlerle virüsün evde yayılmasını engellemek mümkün.

Rinovirüs, tehlikeli olmasa da özellikle çocuklar için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu yüzden alınabilecek basit önlemlerle virüsten korunmak ve aile bireylerini korumak mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.