Yaz mevsiminde çocuklardaki ishal vakalarında artış

Yaz mevsiminde çocuklardaki ishal vakalarında artış

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte çocuklarda ishal, kusma ve mide bulantısı şikayetlerinde artış yaşanıyor.

Hastanelere başvuran çocukların önemli bir kısmında rota virüsü tespit ediliyor. İnebolu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk, bu salgına dikkat çekerek, rota virüsünün ölümcül ishale sebep olabileceğini belirtiyor.

Dr. Ömer Faruk, özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda bu şikayetlerin daha sık görüldüğünü ve deniz ve benzeri ortamlarda bulaşıcı bir virüsün yayılmasına dikkat çekiyor. Rota virüsünün enfeksiyon etkeni olarak tespit edildiği hastalarda kaynağın deniz suyundan şüphelenildiğini belirten uzman, özellikle 5 yaş altındaki çocukların ilçe merkezindeki sahillerde denize sokulmaması gerektiğini öneriyor.

Rota virüsünün bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olduğunu vurgulayan Dr. Faruk, dışkı ile kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin hastalığın başlıca bulaşma yolunu oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca rota virüsünün enfekte olan birisinin vücut sıvıları yoluyla da bulaşabileceğine dikkat çekiyor.

Anne ve babalara çağrıda bulunan uzman, bebeklerde ateş, kusma ve ishal gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini ve 'hastalık kendiliğinden geçer' düşüncesiyle beklenmemesi gerektiğini belirtiyor.

İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi ve İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi ile bu salgın hakkında görüşmeler yapıldığı ve gerekli önlemlerin duyurulacağı da ifade ediliyor. Halkın bu konuda duyarlı olması ve alınacak önlemlere uyum sağlaması önemle vurgulanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.