Yazın beslenme, aktivite ve ilaç dozlarına dikkat!

Yazın beslenme, aktivite ve ilaç dozlarına dikkat!

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları, kalp hastaları için yeni riskler oluşturuyor. Kardiyoloji uzmanı Dr. Aziz Günsel, bu dönemde kalp hastalarının beslenmelerine, günlük aktivitelerine ve ilaç dozlarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcak hava, birçok hasta grubu için riskli hale gelmektedir. Özellikle kalp hastaları, sıcak hava koşullarından en çok etkilenen gruplardan biridir. Dr. Aziz Günsel, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte kalp hastalarının karşılaşabileceği risklere dikkat çekti. Dr. Günsel, artan sıcaklıkların terleme yoluyla su ve tuz kaybına neden olduğunu belirterek, “Bu durum, kalp atış hızının artmasına ve kalbin üzerindeki yükün yükselmesine sebep olmaktadır. Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp damarlarında tıkanıklık veya stent/bypass geçmişi olan hastaların özellikle sıcak havalarda dikkatli olmaları gerekmektedir” dedi.

Kalp hastalarının alabileceği önlemler konusunda Dr. Aziz Günsel;

“Yaz aylarında, kalp hastalarının yağlı ve ağır sindirilebilen gıdalar yerine sebze ağırlıklı, posa içeren, haşlama veya ızgara gıdalar tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca, öğünler sık aralıklarla ve az miktarlarda alınmalıdır. Özellikle güneş ışınlarının dik olarak yansıdığı saatlerde dışarı çıkılmaması, aşırı efor gerektiren aktivitelerden kaçınılması ve sıcak saatlerde alkol tüketilmemesi gerekmektedir. Kalp hastalarının egzersiz yapacakları doğru zamanlar ise sabah erken saatler ve akşam serin saatlerdir. Yürüyüş veya yüzme gibi hafif aktiviteler bu saatlerde tercih edilmelidir. Şikayetler arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı veya baygınlık hissi varsa, en yakın sağlık merkezine başvurarak kontrol edilmelidir. Düzenli ilaç kullanan kalp hastaları, hava sıcaklığı ve vücuttaki değişimleri dikkate alarak doktor gözetiminde ilaç dozlarını ayarlayabilirler. Özellikle idrar söktürücü ilaç kullanan hastalar, aşırı sıvı kaybına ve halsizlik, yorgunluk veya ritim bozuklukları gibi sorunlara karşı dikkatli olmalıdır. Bu tür ilaçları kullanan hastaların doktorlarıyla iletişim halinde olup ilaç dozlarının yeniden düzenlenmesi önerilmektedir." ifadelerini kullandı.

kalp-hastalari-icin-yaz-aylarinda-riskler-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.