Yeni Covid-19 varyantı Eris Türkiye'de kendini gösterdi: Alınması gereken tedbirler neler?

Yeni Covid-19 varyantı Eris Türkiye'de kendini gösterdi: Alınması gereken tedbirler neler?

​​​​​​​Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide belirlendiğini duyurdu.

Bu gelişme üzerine, vatandaşlar yeni dönemde alınması muhtemel önlemleri ve yaşamın nasıl etkileneceğini merak ediyor. Prof. Dr. Alper Şener, bu konuda merak edilen bazı soruları yanıtladı.

"Eris Varyantı Bekleniyordu"

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Eris varyantının Türkiye'de ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, bu tip bir durumun Avrupa'da ve diğer dünya ülkelerinde de yaşandığını ifade etti. Şener, Eris varyantının belirtilerinin, daha önce rastlanan varyantlarla benzer olduğuna dikkat çekti. Belirtiler arasında ateş, eklem ve kas ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar olduğunu söyledi. Ayrıca, Şener, ağır hastalık riskinin toplumda oluşan bağışıklık düzeyine bağlı olarak değişebileceğini belirtti.

Aşı Çalışmalarında Son Durum

Prof. Dr. Şener, Eris varyantına yönelik aşılama çalışmalarının hızlandığına işaret etti. Şener, laboratuvar çalışmalarının, Eris varyantının, diğer Pirola ve Fornax varyantlarına göre daha az aşılardan kaçma potansiyeli olduğunu gösterdiğini belirtti. Bu durumun, olası bir aşılama stratejisi için olumlu bir işaret olduğunu ifade etti.

Vaka Sayılarındaki Artış Bekleniyor mu?

Prof. Dr. Şener, önümüzdeki aylarda Türkiye'de vaka sayılarındaki ve hastaneye başvurulardaki bir artışın normal olduğunu, fakat pandemi başlangıcındaki gibi ciddi bir artış beklenmediğini belirtti. Şener, global bağışıklık durumunu göz önüne alarak, bu durumun özel önlemler gerektirmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

eris-varyanti-5.jpg

65 Yaş Üzeri İçin Önemli Uyarı

Bilim Kurulu Üyesi, 65 yaş ve üstü bireylerin, kapalı alanlarda yüksek kaliteli maskeler kullanması gerektiğini vurguladı. Şener, bu yaş grubunun, hava sirkülasyonunun düşük olduğu alanlarda N95 tipi maske kullanması gerektiğini özellikle belirtti.

eris-varyanti-2.jpg

Kapanma İhtimali Düşük

Son olarak, Prof. Dr. Şener, dünya genelinde ve Türkiye'de büyük bir kapanma olasılığının düşük olduğunu belirtti. Şener, dünya genelinde birçok kişinin zaten virüse karşı bağışıklık kazandığını ve hastane yoğunluklarının önceki yıllara göre daha düşük olduğunu ifade etti. Ayrıca, eksik aşı dozlarının tamamlanması ve grip aşısı olunması gerektiğini hatırlattı.

Bu gelişmeler ışığında, vatandaşların merakla beklediği sorulara bilim dünyası tarafından yanıtlar gelmeye devam ediyor.

eris-varyanti-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.