Sağlıkta devrim Bolu’dan başlayacak##hb_manset.gif

Sağlıkta devrim Bolu’dan başlayacak##hb_manset.gif

AK Parti Bolu milletvekili Fatih Metin, Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısının genel kurulda ele alınacağını söyledi. Pilot il olması beklenen Bolu’da kamu hastane birliğinin başına İzzet Baysal devlet hastanesi başhekimi Hüseyin...

AK Parti Bolu milletvekili Fatih Metin, Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısının genel kurulda ele alınacağını söyledi. Pilot il olması beklenen Bolu’da kamu hastane birliğinin başına İzzet Baysal devlet hastanesi başhekimi Hüseyin İka’nın getirilmesi bekleniyor.

 

2010 yılı Mart ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı genel kurulda görüşülmek üzere sıra bekliyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bolu milletvekili Fatih Metin yasanın gündeme alınma noktasında olduğunu söyleyerek “Zannedersem yasa bu döneme yetişmeyecek kısmetse yasa yeni seçim dönemine yetişir” şeklinde konuştu. Tasarıya göre, Bakanlığa bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları, Bakanlığın ilgili kuruluşu statüsünde birliğe dönüştürülecek. Tasarı kapsamında İkinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin halkın ihtiyaç ve beklentilerine uygun, kolay erişilebilir, verimli, kaliteli ve etkin şekilde sunulması hedefleniyor. Pilot il olacağına kesin gözle bakılan Bolu’da kamu hastane birliğinin başına İzzet Baysal devlet hastanesi başhekimi Hüseyin İka’nın getirilmesi bekleniyor. İzzet Baysal devlet hastanesi Merkez ve Köroğlu ünitelerinin başhekimlik görevini başarıyla sürdüren İka’nın Kadın doğum ve Çocuk hastanesinin devlet hastanesiyle birleştirilmesinin ardından her iki kurumunda başhekimliği görevini yürütmesine ardından da Bolu kamu hastane birliğinin başına getirilmesine kesin gözle bakılıyor.

 

Tasarıda neler var?

Bahsegel small;">Sunulan hizmetin büyüklüğü göz önünde bulundurularak, aynı ilde birden fazla birlik kurulabileceği gibi birden fazla ili kapsayacak şekilde de birlik kurulabilecek. Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetleri ve yatırımlarının müştereken planlanması ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, belirleyeceği birden fazla birliği bir araya getirerek, birlikler koordinatörlüğü oluşturabilecek. Birlikler, yönetim kurulu, genel sekreterlik ve hastane yöneticiliklerinden oluşacak. Yönetim kurulu, ayda en aza iki defa, en az 5 kişiyle toplanacak. Birliğe bağlı hastaneler, hastane yöneticisi tarafından yönetilecek. Hastane yöneticisine bağlı olarak başhekimlik, idari ve mali işler ile sağlık bakım hizmetleri müdürlükleri kurulacak.

Görevleri bitiyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kabul edilen “Kamu Hastane Birlikleri Kanun Tasarısı” ile farklı pozisyonlarda 2 bin 860 yeni kadro ihdas edilecek. Mevcut başhekim, müdür, başhekim yardımcısı ve müdür yardımcısı pozisyonlarıyla birlikte toplam pozisyon sayısı 9 bin 910 olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak istihdam edilenlerden uygun niteliklere sahip olanlar, kendilerinin isteği ve kurumlarının onayıyla söz konusu pozisyonlarda sözleşmeli statüde istihdam edilebilecek. Bu pozisyonlara atanacak personelde, atanacakları alanlara göre belli nitelik ve statüler aranacak. Birlik gelirlerinden, birlik personeline ek ödeme yapılabilecek. Ödemeler, personelin unvanı, görevi, çalışma şartları, performansı, riske göre belirlenecek. Sağlık kurumları bünyesinde bulunan yönetici kadroların görevi birliğe dönüştürmeye ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlük tarihi itibariyle sona erecek. Görevleri sona eren personel en fazla 3 ay içinde kazanılmış hak ve aylık derecelerine uygun kadrolara atanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.