Sanayide kapasite kullanımı 6 puan arttı

Sanayide kapasite kullanımı 6 puan arttı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı 2011 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 6 puan artarak yüzde 74,6 düzeyinde gerçekleşti.   Kapasite kullanımı bir önceki aya göre 1 puan...

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı 2011 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 6 puan artarak yüzde 74,6 düzeyinde gerçekleşti.

 

Kapasite kullanımı bir önceki aya göre 1 puan azaldı. Ocak ayında, imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise geçen yılın aynı ayına göre 6 puan, bir önceki aya göre ise 0.1 puan artarak yüzde 77.2 düzeyinde gerçekleşti. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre yatırım mallarında, dayanıklı tüketim mallarında, ara mallarında, tüketim mallarında ve dayanıksız tüketim mallarında artış gözlenirken, gıda ve içeceklerde düşüş gözlendi. Mal grupları sınıflandırmasında bir önceki aya göre yatırım malları grubu dışında tüm sektörlerin kapasite kullanımı geriledi. Tüketim malları grubunda kapasite kullanımı bir önceki aya göre 2 puan, dayanıksız tüketim malları grubunda 2.4 puan, dayanıklı tüketim malları grubunda 0.1 puan, ara malları grubunda ise 0.5 puan gerileme yaşandı. Kapasite kullanımı yatırım mallarında bir önceki aya göre 1 puanlık artış saptandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.