Sayın’ın çabaları sonuç verdi##hb_manset.gif

Sayın’ın çabaları sonuç verdi##hb_manset.gif

1999 depremi sonrasında iktidar partilerine ait belediyeler zararlarını tahsil ederken diğer partilere mensup olan ilçe belediyeleri tahsilâtta güçlük yaşamışlardı. Dönemin Yeniçağa belediye başkanı iken...

1999 depremi sonrasında iktidar partilerine ait belediyeler zararlarını tahsil ederken diğer partilere mensup olan ilçe belediyeleri tahsilâtta güçlük yaşamışlardı. Dönemin Yeniçağa belediye başkanı iken mahkemeye başvuran AK Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın 10 yıllık mücadelesinin karşılığını aldıklarını vurgulayarak; “Ak Parti Hükümetinin çıkardığı yasa sayesinde Yeniçağa 114.000 TL, Gerede Belediyesi 144.000 TL olmak üzere diğer ilçe belediyeleri de zararları oranında yardımlarını aldılar. Bu Ak Partinin yerel yönetimlerin güçlenmesi adına verdiği değerin göstergesidir” dedi.

 

12 Kasım 1999 Bolu- Düzce depremi sonrası yardım alamayan ilçe belediyeleri yardımlarını geçte olsa alacaklar. 12 Kasım depreminde zarar gören Bolu Belediyesi (DSP), Mengen Belediyesi (CHP) ve Göynük Belediyesi (MHP) depremde zarar gördükleri için devletten yardım almışlardı. Buna karşılık diğer belediyeler yardımdan faydalanamamıştı. Bunun üzerine harekete geçen zamanın Yeniçağa Belediye Başkanı Ömer Sayın konuyu mahkemeye taşımıştı. Mahkeme, dava açan ilçeleri haklı bulmasına karşılık ödeme günü geçtiği için herhangi bir ödeme yapılmayacağını bildirmişti. Konu ile ilgili açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, “12 Kasım depremi sonrası iktidarda olan belediyelere deprem yardımı yapılırken, muhalefet belediyelerine yardım yapılmamıştı. Yeniçağa Belediye başkanı olarak mahkemeye dava açtım ve kazandım. Sonrasında mahkeme ilçemize yapacağı yardım için, ‘geriye dönük yardım yapamayız’ gerekçesiyle yardım yapmaktan vazgeçmişti. Ben belediye başkanlığından ayrıldım ve konunun üstünden uzun bir zaman geçti. Şimdi Ak Parti Hükümeti çıkardığı bir yasayla dava konusu ettiğimiz yardımları ilçe belediyelerine yapmaya başladı. Bu yardımlardan Yeniçağa 114.000 TL, Gerede Belediyesi 144.000 TL olmak üzere diğer ilçe belediyeleri de zararları oranında yardımlarını aldılar. Yapılan bu yardımlarla ilçe belediyelerimizin kasasına küçükte olsa belli oranda para girmiş oldu. Bu Ak Partinin yerel yönetimlerin güçlenmesi adına verdiği değerin göstergesidir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.