Nizamettin Yıldırım

Nizamettin Yıldırım

Seçim Anketleri

Önümüzdeki seçimlere yönelik seçim anketlerini anket firmaları her ay yapıyorlar. Ulusal düzeyde araştırma yapan 16 anket firmasının 2018 tarihinden itibaren yaptıkları 169 anketin sonuçlarını inceledim.

Genel ortalamalar şöyle;

AKP

35,9

CHP

25,6

HDP

10,5

MHP

9,3

İYİP

11,8

SP

1,2

Bu rakamlar içinde 2018 yılının anketleri de var, onun için günümüze ışık tutmaz. Bunun yerine 2022 yılı ocak ayından itibaren yapılan 9 anketin ortalamasını dikkate aldık.

AKP

CHP

HDP

MHP

İYİ

SP

DEVA

ZP

YRP

GP

TİP

MP

31,5

26,7

10,4

7,6

14,1

1,2

2,7

1,7

1,1

1,4

1,0

0,8

Tablodan ilk okuyabileceğimiz şunlar;

AKP yine en büyük parti,

CHP ana muhalefet partisi,

İyi Parti üçüncü büyük parti olmuştur.

HDP oylarını koruyor,

MHP de erime var,

Deva ve Zafer Partisi geriden geliyor.

Yukarıdaki rakamlar 160 anketin ortalamasıdır. İstatistik bilimine göre ortalamaların ortalaması gerçeğe en yakın tahmindir.

Dolayısıyla bu sonuçlar üzerinde konuşursak;

Bütün yıpranmışlığa ve başarısızlığa rağmen AKP birinci partidir. Sadece ekonomik durum bile bir ülkede hükümeti düşürürken AKP nin birinci parti olması muhalefet tarafından iyice sorgulanmalıdır. Yaptıkları muhalefet biçimi seçmene güven vermiyor. Seçimlere daha 8 ay var çok şey değişir beklentisinde iseler, doğru çok şey değişebilir ama lehlerine değil aleyhlerine değişebilir.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ tek başına muhalefeti de uyandırmaya çalışıyor. Seçimlere kadar 3 milyon ithal seçmen geleceğini her platformda söylüyor. Bu yaklaşık geçerli oyların %6 sı yapar. Şu anki mevcut oy oranı %31,5 eklediğin zaman % 37,5 eder. Bu tekrar iktidar demektir. İşte seçmen bunun için muhalefete güvenmiyor çünkü seçmen oylarına sahip çıkılmadığını düşünüyor.

Burada bir de kısa bir bilgi vereyim. TÜİK in rakamlarına göre 2020 yılında nüfus artış hızı binde 5,5 iken 2021 yılında binde 12,7 olmuş. Diğer bir deyişle nüfus artışı aniden iki katına çıkmış. Kabaca bunu seksen dört milyon ile çarparsak, 604800 ilave seçmen yapar. Bu sadece bir yıllık artıştır. Eğer bunlar doğru ve rakamlar söylendiği gibi ise, Türk milletinin seçme hakkı gasp ediliyor demektir. Kısa vadede iktidarın işine gelse de uzun vadede pek çok soruna yol açacaktır.

İşte bunun için Zafer partisi henüz kurulalı bir yıl olmuşken diğer partiler arasından sıyrılıp baraj sınırını zorlamaktadır. Sığınmacılar gibi, ekonomi gibi, yolsuzluklar gibi konularda her fırsatta eleştirilerini sakınmıyor. Böyle giderse seçimlerin sürprizi değil en başarılı partisi olmaya adaydır.

Anketlerin bir de partiler açsından değerlendirmesi var onu da sonraki yazımızda inceleyelim. İyi haftalar.

Kaynak:tr.wikipedia.org

Önceki ve Sonraki Yazılar