N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

SEÇİM ÖNCESİ HALK OYLAMASI

Neredeyse son 1 yıldır devam eden bir tartışma konusu oldu ‘erken seçim.’ Muhalefetin iktidarı sık sık dürttüğü bir siyasi enstrüman olan seçim, toplum nezdinde siyasiler kadar konuşulmuyor ancak. Özellikle 2018 yılı itibariyle başlayan döviz kuru baskısını üzerimizden 24 Haziran seçimleri ile de atamadık. Akabinde bir rahatlık beklerken 2020 Mart ayı ile birlikte ülkemizde de baş gösteren koronavirüs salgını işleri iyice içinden çıkılmaz bir hale çevirdi. Ekonomik baskının isyan ettirdiği esnaf, salgın tedbirleri ile karşı karşıya kalınca tepki de katlanarak artmaya başladı. Gelinen noktada aslına bakarsanız muhalefetin sık sık tekrar ettiği ‘erken seçim’ çağrısı esnaf ve vatandaşlarda çok bir etki yaratmıyor. Öyle ki toplumun şikayet ettiği şey siyasetten çok ekonomik güçlük oldu. Sorunun çözümünün sandığa gitmek olduğuna her esnaf ve her vatandaş bence inanmıyor. Ancak mevcut iktidarın ekonomik sorunları artık çözmesi için büyük bir toplum baskısı olduğu aşikar.

Tüm bunlar dışında gündeme gelen ‘Yeni Anayasa’ çalışmalarının iktidar kanadınca yapılan hazırlığına muhalefetin henüz net bir tepkisi veya yorumu ise gerçekleşmedi diyebiliriz. Muhalefetin erken seçim çağrıları gölgesinde devam eden yeni anayasa çalışmalarının ülkemizi seçimden önce bir referanduma götüreceği kanaati güçleniyor diyebilirim. Öyle ki bu konuda yaşanacak gelişmelerin ardından madde madde tartışılacak yeni anayasada iktidar ve muhalefet arasında ihtilaflı konuları gündeme getirecektir. Sonuç olarak iktidarın, eğer gerekli zemini hazırlarlar ise, daha önceki benzer konularda yaptığı gibi başvuracağı son adres millet olacaktır. Sanmıyorum ki erken seçim veya seçim önce olsun. Önce referandum, yani halk oylaması. Yeni anayasa için yapılacak halk oylamasından çıkacak sonuç aslında erken seçimin veya seçimin kaderini belirleyecektir. Açıkçası iktidar kanadığının halk oylamasından çıkan sonuca göre seçim hazırlığı yapacağı ortada. Halk oylamasından birbirine yakın bir oy oranı çıkması seçimin tarihini de öteleyecektir elbette.

Netice itibariyle ekonomik sıkıntıların ayyuka çıktığını söylediğimiz ülkemizde sorunların çözümü olacak mıdır bilmem ama önce yeni anayasa için halk oylaması gerçekleştirilecek, çıkan sonuçlara göre ardından erken seçim veya seçim olacaktır. Bu konuda iktidar ve muhalefet partilerinin siyasi enstrümanları ne derece iyi ve/veya ne derece aktif, baskılı kullanacağını birlikte yaşayıp göreceğiz. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar