SEDAŞ Risk’i “Sıfıra” indirecek

SEDAŞ Risk’i “Sıfıra” indirecek

SEDAŞ müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini artırmak ve çevreye katkı sağlamak amacıyla yeni bir uygulama başlatıyor. SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven Uzman ekipler tarafından aralarında Bolunun da olduğu 4 ilde SEDAŞ'a...

SEDAŞ müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini artırmak ve çevreye katkı sağlamak amacıyla yeni bir uygulama başlatıyor. SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven Uzman ekipler tarafından aralarında Bolunun da olduğu 4 ilde SEDAŞ'a ait 44 bin kilometre uzunluğa sahip alçak ve yüksek gerilim hatlarının tarandığını, çalışma yapılırken programlı kesintilerle ağaçların budandığını belirtti.

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A. Ş.) sorumluluk bölgesi içerisinde müşterilerine sürdürülebilir enerji sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekliyor. Uygulama ile elektrik şebekesine zarar verecek şekilde uzayan ağaçlar, çevreye dost bir şekilde budanarak hem arıza riski azaltılıyor hem de ağaçların daha sağlıklı olması sağlanıyor. Yasa gereği Dağıtım Şirketlerinin iletkenlerin çevresini ağaçlardan temizlemesi gerekiyor. Bu çalışma Kaliteli enerji için zorunluluk olarak görülüyor. SEDAŞ, müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini artırmak ve çevreye katkı sağlamak amacıyla 'yeni bir uygulama' başlatıyor ve bu uygulama ile insan ve hayvanların can güvenliğinin korunması şebekede meydana gelen teknik kayıpların da azaltılması hedefleniyor. SEDAŞ tarafından yapılan açıklama da "Proje kapsamında hava enerji nakil hatlarının altında bulunan ağaçların "Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği" ve "Türk Standartları Enstitüsü'nün 1214 sayılı Ağaç Kesme ve Kesmede Güvenlik Kuralları"nda belirtilen esaslara uygun ve çevreye dost yöntemlerle budanacağı ve oluşabilecek risklerin engelleneceği belirtildi. SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven; Uzman ekipler tarafından temmuz ayı boyunca da SEDAŞ'ın hizmet verdiği 4 ilde (Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de) yaklaşık 20 bin kilometre kare alanda SEDAŞ'a ait 44 bin kilometre uzunluğa sahip alçak ve yüksek gerilim hatlarının taranacağını, SEDAŞ çağrı merkezine ağaçlarla ilgili gelen ihbarlarında değerlendirilerek, çalışma yapılırken programlı kesintilerle ağaçların budanacağını belirtti. Bekir Sami Güven, "Enerji nakil hatlarının altındaki ağaçların 'budanması ve kesilmesi ile hatlarda kopma, arıza ve enerji kesintileri ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla, bölgede elektrik arızaları, orman yangınları ve hatta kişilerin can ve mal kayıplarına varabilecek düzeyde riskin önüne geçilerek, bu uygulama sayesinde budanan ağaçlara estetik ve dayanıklılık açısından da ayrıca fayda sağlanacaktır."dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.